W dniu 22 września 2022 r. w galerii Dworu Szeptyckich – Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy o życiu i twórczości wynalazczej Jana Szczepanika. Jest to kolejne już wydarzenie związane z przywracaniem pamięci o wybitnym polskim konstruktorze związanym z ziemią korczyńską.
Gości wernisażu powitał dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciech Tomkiewicz. Przypomniał, że w obecnym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Jana Szczepanika. Podziękował za dobrą współpracę z krośnieńskim Muzeum Rzemiosła.
Dr Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie otrzymała z rąk dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie bukiet kwiatów. Krośnieńska placówka gościła w swych murach wystawę w okresie wakacyjnym. Atrakcyjnie przygotowana multimedialna ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Prezentowana była również w Tarnowie – mieście, w którym Szczepanik spędził ostatnie lata swojego życia.
Dyrektor Marta Rymar przybliżyła uczestnikom wernisażu sylwetkę Jana Szczepanika, podkreślając jego związek z Krosnem i Korczyną. Podziękowała za dobrze rozwijająca się współpracę w zakresie kultury pomiędzy Muzeum Rzemiosła, a Gminnym Ośrodkiem Kultury w Korczynie.
- Dzięki wspólnym działaniom, możliwa jest popularyzacja wiedzy o Janie Szczepaniku na większym terenie – zauważył Wójt Gminy Korczyna Jan Zych. – Postać wynalazcy wciąż nie jest wystarczająco znana w Korczynie, mimo że wynalazca ten tutaj uczył, tutaj zainteresował się tkactwem – podkreślił wójt.
Organizatorzy wstawy zaznaczali, że współpraca między Gminą a Muzeum Rzemiosła będzie kontynuowana.
Wystawa prezentuje postać i twórczość wynalazcy, została zaprezentowana w związku z przypadającą 150. Rocznicą urodzin Jana Szczepanika i jest integralną częścią Ogólnopolskich Obchodów Jubileuszowych w Tarnowie i Krośnie. Prezentowane treści są przejściem przez lata życia Szczepanika (1872-1926), ze szczególnym uwzględnieniem okresu krośnieńskiego i korczyńskiego. Celem wystawy jest przybliżenie i przypomnienie postaci Jana Szczepanika, jego geniuszu i ciekawej osobowości. Ekspozycja zaprezentowana w murach Dworu Szeptyckich doskonale wpisała się w trójdzielność naszej galerii. Umożliwiło to podział tematyczny oraz utworzenie przestrzeni edukacyjnej. Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie przygotował także zajęcia edukacyjne, na które serdecznie zaprasza zarówno szkoły jak i indywidualnych zwiedzających. Przejście przez wystawę z przewodnikiem będzie dla Państwa możliwością zdobycia wielu ciekawych informacji na temat „polskiego Edisona” także w kontekście jego działalności w Korczynie. Na zwiedzających czekają również multimedialne wykłady przybliżające okres historyczny w którym tworzył Szczepanik. Prezentowane są wynalazki konstruktora, które budziły zachwyt współczesnych – w tym kamizelka kuloodporna oraz urządzenia służące przekazywaniu obrazu na odległość.
Wernisaż swoją obecnością zaszczycili między innymi: Wójt Gminy Korczyna Jan Zych, Zastępca Wójta Gminy Korczyna Katarzyna Urbanek, Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie dr Marta Rymar, Zastępca Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie Łukasz Stachurski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciech Tomkiewicz, Radni Rady Gminy Korczyna. Organizatorami korczyńskiej wystawy są: Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie oraz Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy po wcześniejszym umówieniu się z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Korczynie – 13 43 540 80 wew. 29, 13 43 543 84. Wstęp jest bezpłatny. Wystawa będzie prezentowana w Dworze Szeptyckich do 15 listopada 2022 roku.