W Gminie Korczyna od dnia 17.08.2022 mieszkańcy mogą składać wnioski o przyznanie dodatku węglowego w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Korczynie. Świadczenie to zostało wprowadzone ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 roku. Liczba wniosków złożonych na chwilę obecną w naszej gminie wynosi 965, ale interpretacja zapisów ustawy jest nie jednoznaczna zarówno dla mieszkańców jak i dla pracowników obsługujących zadanie.
W dniu 30.08.2022 Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało wytyczne dla samorządów odnośnie przyznawania dodatków węglowych dla mieszkańców.
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi otrzymanymi z ministerstwa informujemy, że „W przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych istotnym jest warunek samotnego zamieszkiwania i gospodarowania. Wobec tego nie można uznać, że w jednym lokalu mieszkalnym (bądź budynku jednorodzinnym) prowadzonych jest kilka jednoosobowych gospodarstw domowych.
W przypadku deklarowanych kilku gospodarstw domowych (zarówno jednoosobowych, jak i wieloosobowych) zamieszkujących wspólnie w budynku jednorodzinnym (bądź w lokalu mieszkalnym), korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania, podczas rozpatrywania wniosku nie można opierać się tylko na fakcie złożenia kilku oddzielnych wniosków. Wspólne ponoszenie kosztów ogrzewania wskazuje bowiem na fakt współdziałania w celu zaspokojenia wspólnych potrzeb życiowych. Wobec tego wydaje się niezasadne aby gospodarstwa te otrzymały oddzielnie kilka dodatków węglowych na wspólne źródło ciepła”
W związku z dużą liczba wniosków i pojawiających się nieścisłości w składzie gospodarstw domowych wszystkie złożone wnioski będą zgodnie z wytycznymi ministerstwa weryfikowane w odniesieniu do innych danych będących w posiadaniu urzędu zgodnie z art. 2 ust. 15 ustawy o dodatku węglowym.
Weryfikując prawdziwość danych wskazanych we wniosku o wypłatę dodatku węglowego i dążąc do ustalenia stanu faktycznego, gmina będzie posługiwać się informacjami. które znajdują się w jej zasobach . Rozpatrując wniosek o dodatek gmina może brać pod uwagę m.in. informacje zebrane w wyniku:
- dodatków osłonowych;
- świadczeń socjalnych np. zasiłków stałych, okresowych, świadczeń 500+;
- deklaracji dotyczących wywozu odpadów;
- innych dostępnych dokumentów np. dokumentów skarbowych.
Dodatkowo, w przypadku powzięcia przez gminę wątpliwości przy rozpatrywaniu wniosku o dodatek węglowy, gmina może żądać przedstawienia dodatkowych dokumentów. Przykładowo może być to żądanie przedstawienia deklaracji podatkowej, umowy najmu, orzeczenia o rozwodzie czy separacji. W sytuacji gdzie w oświadczeniach pisanych pod odpowiedzialnością karna będą pojawiać się rozbieżności dokumenty te mogą zostać skierowane do organów ścigania celem zbadania czy nie doszło do poświadczenia nieprawdy.
Dodatkowe informacje na temat dodatku węglowego na terenie Gminy Korczyna oraz wniosek do pobrania.