Druga połowa sierpnia to dla rolników czas najważniejszy w roku. Okres oczekiwanych żniw, chwila radosna, ale i pełna ciężkiej pracy, z którą nieodmiennie łączy się niepokój. Jakie będą tegoroczne zbiory? Czy susza zaszkodziła uprawom? Czy obrodzi? Te pytania zadawali sobie gospodarze również i z naszej gminy. Dziś już wiemy, że tegoroczne warunki atmosferyczne okazały się dla producentów zbóż, warzyw i owoców łaskawe. Rok wytężonej pracy podsumowano na dożynkach gminnych, które w tym roku odbyły się w Komborni.
Wójt Gminy Korczyna Jan Zych, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie, Rada Sołecka Wsi Kombornia, Koło Gospodyń Wiejskich w Komborni oraz Klub Seniora w Komborni zaprosili do wspólnego świętowania radnych Rady Powiatu Krośnieńskiego oraz Rady Gminy, sołtysów, przedstawicieli rolników i delegacje wieńcowe w skład których weszły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców Gminy. W wydarzeniu uczestniczyli również ks. prałat Kazimierz Kaczor, ks. Andrzej Wydrzyński, ks. Krzysztof Kwieciński, ks. Stanisław Pawul oraz sekretarz Gminy Korczyna Wioletta Prajzner.
Uczestnicy dożynek w barwnym pochodzie prowadzonym przez zespół ludowy Korczyna pod kierownictwem Agaty Pucykowicz przeszli do kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Marcina, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta. W homilii ks. proboszcz Andrzej Wydrzyński nawiązał do ciężkiej doli chłopa polskiego. Zaznaczył, że rolnictwo to nie zawód, lecz powołanie.
- Rolnik nie jedzie na wczasy, rolnik stoi na straży ojczystej ziemi. Jego praca to nieustający trud, by uczynić ziemię lepsza, dającą większy plon – zauważył ks. proboszcz.
Podczas mszy poświęcono przygotowane przez poszczególne sołectwa i Koło Gospodyń Wiejskich w Korczynie-Spornem wieńce dożynkowe. Rolnicy złożyli na ręce proboszcza dary z plonów.
Następnie, na scenie wystawionej przed Domem Ludowym miała miejsce oficjalna część uroczystości. Gości powitał zespół Korczyna, wykonując tradycyjne przyśpiewki do gospodarzy dożynek.
Wójt Gminy Korczyna podziękował gościom za przybycie na uroczystość. Zwrócił się do rolników, podkreślając ich trud i codzienną, ciężką pracę, której celem jest wyżywienie naszej ojczyzny. Zaznaczył, że producenci żywności muszą otrzymać godną zapłatę za owoce swej pracy.
Delegacje sołectw złożyły na ręce wójta własnoręcznie wypieczone chleby dożynkowe, które zostały podzielone i rozdane uczestniczącym w święcie gościom.
Sołtys Wsi Kombornia Jan Wawrzkowicz złożył wyrazy podziękowania rolnikom za ich pracę, i życzył wszystkim gościom dobrej zabawy w gościnnej miejscowości.
W krótkim występie artystycznym wystąpiły podopieczne Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie – Antonina Witkoś, Milena Pawłowska i Gabriela Kmon.
Przedstawiciele rolników, delegacje wieńcowe oraz osoby, dzięki którym tegoroczne obchody Święta Plonów były lepsze i piękniejsze otrzymały z rąk wójta Jana Zycha pamiątkowe statuetki oraz pisemne podziękowania.
Miłą niespodzianką była możliwość zwiedzenia Sala Pamięci Wsi Kombornia, która powstaje w Domu Ludowym pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury. Jej powstanie jest możliwe dzięki ofiarności społeczeństwa z Komborni i Woli Komborskiej, dużą część ekspozycji stanowią przedmioty ofiarowane bądź wypożyczone. Odwiedzający Salę mogli obejrzeć wystawę pejzaży fotograficznych Komborni utytułowanego fotografa, pana Tomasza Okoniewskiego.
Po części oficjalnej zespół ludowy Korczyna zaprezentował wiązankę piosenek z naszego terenu, a zaproszeni goście udali się na przygotowany przez Gminę Korczyna poczęstunek.
Starostami gminnymi tegorocznej uroczystości byli Małgorzata Kłapkowska i Łukasz Miśkowiec. Starostami poszczególnych delegacji wieńcowych byli: Katarzyna i Adam Szmydowie z Czarnorzek, Ewa i Zbigniew Wajdowie z Krasnej, Bronisława Wojnar i Marian Pelczar z Korczyny, Bożena Śnieżek i Mateusz Urbanek z Korczyny-Spornego, Daniela Rysz i Grzegorz Boczar z Iskrzyni, Urszula i Wiesław Łuksowie z Woli Komborskiej, Joanna Pudło i Kamil Łuczyński z Węglówki.
Wydarzenie uświetnił pokaz sprzętu rolniczego przygotowany przez rzeszowskie przedsiębiorstwo AGROMA sp. z o.o. Na stanowisku wystawcy można było nie tylko obejrzeć prezentowane sprzęty, ale również zasięgnąć informacji o najnowszych technologiach stosowanych w rolnictwie oraz otrzymać drobne upominki związane z rolnictwem.