O Janie Szczepaniku można mówić wiele. Skromny chłopiec z ubogiej galicyjskiej wioski na przełomie XIX i XX wieku zrobił karierę w iście hollywoodzkim stylu – co prawda nie przełożyła się ona na sukces biznesowy, jednak jego nazwisko znali i poważali wówczas najwięksi przywódcy ówczesnego świata. Historia wynalazcy nierozerwalnie splata się z Korczyną – to właśnie tu podjął prace nad usprawnieniem krosna tkackiego, swojego największego sukcesu.
Rok 2022 jest rokiem poświęconym pamięci Jana Szczepanika. Data ta wybrana jest nieprzypadkowo – to właśnie sto pięćdziesiąt lat temu, 13 czerwca 1872 roku przyszedł na świat późniejszy wielki wynalazca. Do Korczyny przyjechał on po ukończeniu seminarium nauczycielskiego, jako nauczyciel szkoły ludowej. Zajęcia prowadził w sposób nader ekscentryczny, często wybiegając z sali lekcyjnej w celu zapisania przychodzących nieoczekiwanie pomysłów. Był również częstym gościem w działającej wówczas w Korczynie Szkole Tkackiej, gdzie uważnie przyglądał się działaniu krosien mechanicznych.
By uczcić jego związek z miejscowością, Wójt Gminy Korczyna podjął decyzję o wykonaniu tablicy pamiątkowej poświęconej wybitnemu Polakowi. Założona została ona w budynku dawnej szkoły ludowej, placówki w której pracował Jan Szczepanik.
W dniu 23 czerwca odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy połączone z prelekcją pt. „Młodzieńcze lata nauczyciela-wynalazcy z Korczyny, czyli rzecz o Janie Szczepaniku w 150-lecie urodzin”.
Wójt Gminy Korczyna zwrócił się do przybyłych na uroczystość gości, przybliżając sylwetkę wynalazcy i podkreślając jego udział w postępie technologicznym, a także bliski związek z naszą miejscowością. Wyraził nadzieję, że ufundowana przez Gminę tablica będzie przypominała o Janie Szczepaniku wszystkim odwiedzającym budynek mieszczący niegdyś szkołę, a dziś pełniącym wiele funkcji społecznych – przede wszystkim Dzienny Dom „Senior-Wigor” w Korczynie. Podziękował również kierownikowi Domu Marcie Haręzdze i seniorom uczęszczającym do instytucji za wkład w budowanie pamięci o wielkich korczyńskich rodakach. Następnie dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej.
Pod tablicą złożone zostały wiązanki okolicznościowe. Gminę Korczyna reprezentował wójt Jan Zych wraz z zastępcą Katarzyną Urbanek i kierownikiem Martą Haręzgą. W imieniu Rady Gminy Korczyna biało-czerwone kwiaty złożył przewodniczący Adam Paradysz w asyście wiceprzewodniczącego Zbigniewa Prajsnara oraz radnych: Krystyny Szmyd, Grzegorza Półchłopka, Waleriana Więcha i Władysława Pelczara. W imieniu p. dr Marty Rymar - dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie, wiązankę przekazał pan Łukasz Stachurski, zastępca dyrektora.
Po uroczystej części oficjalnej, zaproszeni goście, uczestnicy Domu Dziennego oraz mieszkańcy Korczyny wzięli udział w prelekcji poświęconej wczesnym latom Jana Szczepanika. Wygłoszona została przez Mieczysława Czosnykę, prezesa Fundacji Jana Szczepanika w Tarnowie. Mieczysław Czosnyka z ogromną pasją i wiedzą przybliżył postać wynalazcy, zwracając uwagę na jego obecność w Korczynie. Podczas prezentacji multimedialnej przedstawił zebranym unikatowe zdjęcia Jana Szczepanika w budynku szkolnym w Korczynie oraz domu należącego do p. Ergietowskich, w którym wynalazca zatrzymał się na czas pobytu w naszej miejscowości. Wykład był transmitowany online - można obejrzeć go na profilu Facebook Gminy Korczyna.
W podziękowaniu za wykład i utrwalanie pamięci o Janie Szczepaniku Wójt Gminy Korczyna przekazał Mieczysławowi Czosnyce związany z miejscowością upominek książkowy.
Należy podkreślić, że na każdego uczestnika wydarzenia czekała pamiątkowa, związana z tkactwem zakładka do książek, przygotowana przez uczestników i pracowników Domu „Senior-Wigor”. Goście mogli również obejrzeć wystawę poświęconą wynalazcy, przygotowaną przez gospodarzy wydarzenia. Organizatorami uroczystości była Gmina Korczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie oraz Dzienny Dom „Senior-Wigor”.