12 czerwca 2022 roku do Korczyny zawitało ponad 200 wykonawców ludowych, a to wszystko za przyczyną odbywającego się Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej Kropa. Od wczesnych godzin porannych okolicę korczyńskiego rynku przemierzali artyści w różnorodnych strojach regionalnych wzbudzając powszechne zainteresowanie. W sali widowiskowej Domu Strażaka w Korczynie posłuchać można było prezentacji konkursowych, przegląd transmitowano również za pośrednictwem FB Gminy Korczyna. Po całodziennych przesłuchaniach komisja konkursowa w składzie: dr Tadeusz Łopatkiewicz - etnograf, przewodniczący komisji; dr Andrzej Karczmarzewski - etnograf; Maria Kula - etnograf, instruktor WDK w Rzeszowie i Czesław Drąg - folklorysta, wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W kategorii kapel I miejsce zajęła Kapela Zastawnych z Brzostku, wśród zespołów śpiewaczych I miejsce zdobyli „Łem-my” z Komańczy. Najlepszym solistą instrumentalistą został Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej natomiast w kategorii solistów śpiewaków - ludowych pierwsze miejsca zdobyły: Daria Kosiek z Sanoka oraz Anna Szewczyk z Kamienia. W gronie najlepszych gawędziarek pierwsze miejsce zdobyła Stefania Buda z Nosówki natomiast na trzecim miejscu znalazła się debiutująca gawędziarka ludowa z Korczyny Renata Wójtowicz. W kategorii Mistrz – Uczeń pierwsze miejsca zdobyli: Dziecięca Kapela Iskierki ze Świlczy oraz Zespół Śpiewaczy Mali Lubartowianie. Na szczególne podkreślenia zasługuje, wysokie drugie miejsce, debiutującej na scenach ludowych w tamtym roku, Mileny Pawłowskiej. Młoda korczynianka będzie reprezentować nasz region podczas 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Życzymy powodzenia i będziemy trzymać kciuki!
Gwiazdą wieczoru podczas tegorocznej Kropy był Zespół Pieśni i Tańca Bandoska działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Zespół działa od 1950 roku, a więc aktualnie „Bandoska” ma 72 lat. Obecnie Zespół tworzy ponad 100 osób, które wchodzą w skład - grupy reprezentacyjnej i grupy absolwentów, kapeli ludowej, oraz dwóch grup dziecięcych, jak również grupy seniorów. Na korczyńskiej scenie zaprezentowała się grupa Reprezentacyjna oraz Absolwentów w tańcach słowackich oraz z tańcach regionalnych z okolic Rzeszowa. Solistów grupy Reprezentacyjnej można był zobaczyć w kujawiaku z oberkiem do muzyki Henryka Wieniawskiego (Aleksandra Przydział oraz Bartosz Pietrucha) oraz mazura do muzyki Fryderyka Chopina - Mazurek D-dur op. 33 nr 2 (Kamila Gudyka i Marek Ciebiera oraz Kinga Broda i Bartosz Gniewek). Grupa Seniorów Zespołu Bandoska wystąpiła prezentując tańce przeworskie oraz starej Warszawy. Zespół prowadzą: Karol Mrzygłód – choreograf i instruktor tańca., Michał Stefanik – akompaniator i szef kapeli, Andżelika Noga – instruktor wokalu, Anna Dańko – kostiumy. Skład kapeli: Grzegorz Mazur – akordeon, Lidia Biały – skrzypce (prym), Fryderyk Kruczek – altówka/skrzypce (sekund), Maciej Sobczyk – kontrabas.
Organizatorami Przeglądu Kropa 2022 byli: Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie, Wójt Gminy Korczyna, Stowarzyszenie Regionalizm oraz WDK w Rzeszowie. Tak szeroko zakrojone przedsięwzięcie, jakim jest organizacja Przeglądu w Korczynie, nie byłoby możliwe bez wsparcia jakiego udzielił nam Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie na czele z Dyrektorem Damianem Drągiem. Dziękujemy również Państwu Pelczarskim właścicielom Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych „Ogrodowo” za piękne aranżacje kwiatowe zdobiące scenę podczas występów. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym oraz zapraszamy na XX - jubileuszowy Przegląd Pieśni o Muzyki Ludowej w Korczynie Kropa w 2023 roku!