13 czerwca 1872 roku urodził się Jan Szczepanik, jeden z najwybitniejszych, najbardziej utalentowanych wynalazców przełomu XIX i XX wieku. Człowiek, który wyprzedził swoją epokę, wizjoner postępu, bezpośrednio związany był z Korczyną. To właśnie w naszej miejscowości zetknął się z tkactwem – dziedziną, z którą były związane jego największe komercyjne sukcesy. Jan Szczepanik był nauczycielem w szkole ludowej (tzw. „białej” w Korczynie). Ówczesne miasteczko było centrum lokalnego „przemysłu” tkackiego – w chłopskich chałupach znajdowały się warsztaty, na których pracowali zapobiegliwi mieszkańcy Korczyny, nie mogący wyżyć z niewielkich gospodarstw rolnych. Wynalazca uważnie przyglądał się ich pracy, poznając zasady działania krosna tkackiego, co pozwoliło mu w latach późniejszych na wprowadzenie znaczących dla całej branży ulepszeń, które skutkowały zaoszczędzeniem czasu i pieniędzy.
Prócz wynalazków związanych z tkactwem badał zjawiska świetlne, będąc prekursorem fotografii barwnej i telewizji. We współpracy z wybitnym polskim wynalazcą, ks. Kazimierzem Żegleniem, udoskonalił technologię tkaniny kuloodpornej. Był autorem ponad pięćdziesięciu wynalazków.
Zmarł w 1926 roku.
Aby upamiętnić pamięć tej niezwykłej osobowości Wójt Gminy Korczyna organizuje w dniu 23 czerwca uroczyste obchody jubileuszu 150-lecia Urodzin Jana Szczepanika. Zostanie wówczas odsłonięta tablica pamiątkowa, która zawiśnie w budynku dawnej „białej szkoły” – dziś Dziennym Domu Senior-Wigor w Korczynie.
Po odsłonięciu tablicy zapraszamy na prelekcję p. Mieczysława Czosnyki, prezesa Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie, który przybliży nam lata młodości wynalazcy, ze szczególnym uwzględnieniem „okresu korczyńskiego” jego działalności.