Mobilne centrum edukacyjno-naukowo-wystawiennicze odwiedziło Szkołę Podstawową im. Ignacego Łukasiewicza w Węglówce. Wizyta autobusu związana jest z realizowanym przez fundację PGNiG projektem „Być jak Ignacy – Nauka w drodze”. Wyposażony w innowacyjne pomoce edukacyjne pojazd ma ambitne zadanie – odwiedzić w tym roku 200 szkół. Trasa upamiętnia rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza.
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza powołana została w 2004 roku. Do jej zadań należą, m.in. działania związane z rozwojem polskiej myśli technicznej, nauki i kultury, a także edukacja najmłodszego pokolenia. W związku z ogłoszeniem roku 2022 jubileuszowym rokiem Ignacego Łukasiewicza, fundacja zakupiła i wyposażyła autobus przerobiony na mobilne centrum edukacyjne. 11 marca, niemal dokładnie w rocznicę urodzin wielkiego polskiego wynalazcy, pojazd ruszył w trasę po Polsce, odwiedzając szkoły, głównie te noszące imię Ignacego Łukasiewicza. Szkoła w Węglówce współpracuje z fundacją już od wielu lat, wizyta centrum jest kolejnym wspólnie zorganizowanym wydarzeniem.
- Dostosowany do celów oświatowych autobus podzielony jest na trzy strefy – opowiada Przemysław Mietlarek, koordynator projektu. - Są to: niewielkie muzeum, mieszczące wystawę poświęconą Ignacemu Łukasiewiczowi, sala edukacyjną, na której zorganizowane są warsztaty oraz budzące największe zainteresowanie najmłodszych laboratorium. Załoga pojazdu to pięć osób, pasjonatów wiedzy i nauki, którzy w interesujący i barwny sposób przybliżają uczniom postać Łukasiewicza, historię odkryć geologicznych, fizykę i chemię.
- W części muzealnej można również sfotografować się z Ignacym Łukasiewiczem – zachęca Przemysław Mietlarek. – Autobus odwiedza szkoły na terenie całej Polski, obecnie te na Podkarpaciu i w Małopolsce. Uczniowie mogą wziąć udział w eksperymentach chemicznych, poznają strukturę chemiczną ropy, oglądają kolekcję lamp… Warto podkreślić, że postać Ignacego Łukasiewicza jest prezentowana nie tylko ze strony jego dokonań naukowych – był to człowiek wielkiego formatu – społecznik, filantrop, przedsiębiorca, dzięki którego innowacyjnym pomysłom rozwinęła się gospodarka dotychczas ubogiego regionu.
Dzieci i młodzież z Węglówki z ogromnym zainteresowaniem zwiedziły nietypowy pojazd. Warsztaty w mobilnym centrum to odskocznia od codziennych zajęć „w szkolnych ławach”, a przy tym okazja do poznania nieco innego spojrzenia na naukę.
Należy zauważyć, że ekipa obsługująca autobus z niemałym zainteresowaniem obejrzała działające na terenie Węglówki funkcjonujące szyby naftowe. W miejscowości cały czas prowadzone jest wydobycie. Górnicze tradycje są kultywowane tu już od 150 lat.