W dniu 6 kwietnia po raz pierwszy (i zdecydowanie nie ostatni!) zorganizowana została w Korczynie akcja „Gmina Korczyna mobilizuje i życie ratuje”. Wydarzenie miało na celu propagowanie wiedzy na temat chorób krwi oraz zainteresowanie mieszkańców naszej gminy krwiodawstwem i krwiolecznictwem.
Już od godziny 9:00 mieszkańcy mogli skorzystać z tzw. „krwiobusu”. Jest to mobilne centrum Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, umożliwiające oddawanie krwi w nawet najmniejszych miejscowościach. W wyniku pierwszej w Korczynie akcji oddawania krwi udało się zebrać 4,5 litra tego bezcennego, ratującego życie surowca.
W korczyńskim Domu Strażaka znajdowało się stoisko fundacji DKMS. O szczegółach jej działalności zainteresowanym opowiadała wolontariuszka fundacji Teofila Podkul. DKMS to międzynarodowa organizacja zajmująca się pomocą osobom chorym na białaczkę poprzez tworzenie rejestru potencjalnych dawców szpiku. Rejestr pomaga na często błyskawiczne znalezienie „bliźniaka genetycznego” – osoby z bardzo podobnymi genami. Pozwala to na skuteczne ratowanie życia tysięcy osób. Warto pamiętać, że potencjalnym dawcą może być niemal każdy – rejestracja jest bardzo prosta, a zainteresowani mogą otrzymać bezpłatny pakiet rejestracyjny zamawiając go przez Internet na stronie fundacji .
Łącznie zarejestrowano wczoraj ponad dwadzieścia zgłoszeń krwiodawców i potencjalnych dawców szpiku. Byli to m.in. pracownicy Urzędu Gminy i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej – serdecznie dziękujemy za ten ogromny dar serca!
Miłym zaskoczeniem dla rejestrujących się był gratisowy podarunek – dzięki życzliwości właścicieli przedsiębiorstwa „Ale Dobre” z Korczyny, krwiodawcy i potencjalni dawcy szpiku otrzymali łącznie dwadzieścia kuponów na ciepły posiłek. Serdecznie dziękujemy p. Agnieszce Korbeckiej-Żółtowskiej za cenną pomoc!
O godzinie 15:30 rozpoczął się panel dyskusyjny dot. chorób krwi. Otworzyła go zastępca Wójta Gminy Korczyna Katarzyna Urbanek, witając gości zgromadzonych na sali widowiskowej Domu Strażaka w Korczynie. Pośród zaproszonych na wydarzenie znaleźli się Wójt Gminy Korczyna Jan Zych, przewodniczący Rady Gminy Korczyna Adam Paradysz, radni Rady Gminy Korczyna, sołtysi miejscowości, dyrektorzy szkół podstawowych, nauczyciele, prezesi i naczelnicy jednostek OSP, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich. Szczególnie cieszy udział młodzieży szkolnej, żywo zainteresowanej tematem. Wydarzenie konferansjersko poprowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciech Tomkiewicz.
Uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji dra nauk medycznych Jacka Krzanowskiego, specjalisty chorób wewnętrznych na temat diagnozowania i przebiegu białaczki. Doktor chętnie odpowiadał na pytania dotyczące choroby. Po prelekcji o głos poprosił Zbigniew Jakubik, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Korczynie. Opowiedział on o swojej chorobie, którą, dzięki wparciu i pomocy dra Krzanowskiego udało mu się pokonać. Następnie wystąpił kolejny zaproszony przez organizatorów gość – Kamil Klatka – cichy bohater, który już dwa razy uratował życie ludzkie. Pan Kamil jest dawcą szpiku. Dzięki jego krwi dwie osoby pokonały białaczkę. Kamil Klatka gorąco zachęcał zebranych do rejestrowania się jako potencjalni dawcy. Zaznaczył, że pobranie szpiku z krwi jest bezbolesne, a fundacja udziela wszelkiej pomocy.
Ostatnim z prelegentów był Zbigniew Sanocki – burmistrz Gminy Jedlicze w latach 1998-2014, który zrelacjonował swoją walkę z chorobą. Zaznaczył, że prowadził zdrowy i aktywny tryb życia – nagły ból oznaczał dla niego wyrok. Pan Zbigniew podjął jednak walkę i wyszedł z niej obronną ręką. Autentyczne i bardzo osobiste relacje poruszyły uczestników spotkania.
Pomiędzy poszczególnymi wystąpieniami zaprezentowane zostało widowisko taneczno-muzyczne podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie. Wystąpiła grupa taneczna „Komborskie Płomyki” pod opieką Urszuli Korzeń oraz dwie wokalistki – Paulina Półchłopek i Gabriela Kmon, prowadzone przez Magdalenę Makiel.
Wydarzenie podsumowała zastępca Wójta Gminy Korczyna, dziękując wszystkim za przybycie. Zaproszeni prelegenci otrzymali upominki związane z naszą Gminą. Mamy nadzieję, że w kolejnych wydarzeniach promujących krwiodawstwo i krwiolecznictwo uda się uzyskać jeszcze lepszy wynik – pierwszy sukces już za nami!
Organizatorami wydarzenia byli Gmina Korczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie, fundacja DKMS oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
Wydarzenie transmitowane było w relacji na żywo: