Członkowie Społecznego Komitetu powstałego dla upamiętnienia naszych obywateli wyznania mojżeszowego, zainicjowali akcję porządkowania kirkutu żydowskiego tzw. „Okopiska”. Prace porządkowe przeprowadzono 13 października.
W tym dniu, oprócz członków Społecznego Komitetu, do prac przystąpili również niezawodni w społecznych akcjach strażacy z korczyńskiej OSP wyposażeni w sprzęt niezbędny do wycinki zakrzaczeń. W akcję włączył się również Urząd Gminy, który zapewnił rozdrabniacz do gałęzi wraz z obsługą.
Szczególne słowa podziękowania należą się p. Tadeuszowi Gaździe za całodzienną pracę, a także za udzielenie ważnych informacji dotyczących topografii kirkutu, niezbędnych do ukierunkowania prac. Dzięki tym wskazówkom odkrzaczyliśmy m.in. dostęp do mogiły żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej i nagrobku rabina.
Członkowie komitetu zamierzają kontynuować podjęte prace porządkowe i proszą o ewentualne zgłoszenie się osób, chętnych do włączenia się do tej inicjatywy. (O kolejnych akcjach będziemy informować na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie – przyp. red.).
- Przed 1 listopada porządkujemy cmentarze. Jest to wyraz szacunku dla naszych przodków. Tak zapewne czyniliby nasi żydowscy współmieszkańcy na swoim kirkucie. Niestety, na skutek Holokaustu Żydów nie ma wśród nas. – mówi Andrzej Gazda, członek komitetu.
Czujemy się w obowiązku zastąpić ich w opiece nad kirkutem i temu ma służyć nasza inicjatywa – dodaje społecznik.
Kto administruje korczyńskim cmentarzem żydowskim?
Na mocy orzeczenia Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich z dnia 15 grudnia 2020 r., wydanego na wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, własność cmentarza żydowskiego w Korczynie przeniesiona została nieodpłatnie na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Postępowanie w tej sprawie trwało od marca 2004 roku.
Aby przeprowadzić zaplanowane prace porządkowe, niezbędna była zgoda Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, o którą wystąpił Wójt Gminy Korczyna, deklarując jednocześnie wsparcie gminy podczas porządkowania cmentarza.
Tekst artykułu na podst. informacji Andrzeja Gazdy, Fot (1-6). W. Pelczar