Między 17 a 19 września, na trasie z Korczyny do Czarnorzek już po raz osiemnasty odbyły się jedne z największych zawodów samochodowych Polski – Wyścig Górski Prządki-Valvoline. Choć pogoda na tegorocznej edycji pozostawiała nieco do życzenia, jak zgodnie podkreślali organizatorzy i uczestnicy – należała do bardzo udanych, a przede wszystkim – bezpiecznych.
Oficjalna inauguracja zawodów miała miejsce w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Zawodników oraz gości powitali organizatorzy i partnerzy wydarzenia – Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, Jan Zych - Wójt Gminy Korczyna, prof. Zbigniew Barabasz - rektor Karpackiej Państwowej Uczelni, Leszek Buryła – komendant miejski Policji w Krośnie, Zbigniew Nowak – komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie oraz Paweł Krajmas - prezes Stowarzyszenia Polska Ekologia. Publiczności przedstawiono również komitet zawodów – Roberta Szelca – przewodniczącego, prezesa Automobilklubu Małopolskiego Krosno, Grzegorza Półchłopka – Naczelnika Wydziału Kultury i Sportu Miasta Krosna, Wojciecha Tomkiewicza – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie, Paulinę Florek – dyrektora zawodów, Konrada Filipa – wicedyrektora ds. trasy i zabezpieczenia, Pawła Juchę, Andrzeja Guziewicza, Wiesława Dymińskiego.
18 Wyścig Górski Prządki – Valvoline, został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.
Szczególną rangę tegorocznej edycji Wyścigu podkreśliła obecność obserwatorów międzynarodowych FIA. Po raz pierwszy zawody zaliczone zyskały status kandydata do Mistrzostw Europy. Obserwatorzy Światowej Federacji Sportów Samochodowych FIA przyglądali się przez cały czas trwania imprezy każdemu aspektowi organizacji. Międzynarodowy charakter imprezy podkreślała również obecność przedstawicieli Słowackiej Federacji Sportów Samochodowych.
Robert Szelc nakreślił publiczności charakter zawodów, zaznaczając, że ze względu na pogodę będą one bardzo wymagające. Podkreślił również, że to sekundy rozstrzygną o wyniku całego sezonu (w Korczynie rozegrane zostały ostatnie dwie rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Słowacji).
Wójt Gminy Korczyna Jan Zych powiedział, że zaszczyt osobistego otwierania zawodów przypada mu już po raz osiemnasty.
- Zapraszam do Korczyny nie tylko zawodników, biorących udział w rozgrywkach, ale wszystkich fanów, kibiców sportu samochodowego. Zawodnikom życzę jazdy szybkiej, ale bezpiecznej – podkreślił Jan Zych.
Po powitaniu, na scenie RCKP nastąpiła prezentacja zawodników reprezentujących poszczególne kluby biorące udział w Wyścigu. Oficjalne rozpoczęcie zawodów zakończyła część artystyczna – występ mażoretek Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaćmierzu oraz gwiazda wieczoru, zespół Poparzeni Kawą Trzy.
W drugim dniu impreza odbywała się już na korczyńskim rynku. Od wczesnych godzin porannych na parkingach stanęły boksy klubów, sponsorów i współorganizatorów. Szczególną uwagę odwiedzających centrum Korczyny przyciągały samochody przygotowywane przez zaplecze techniczne do pierwszych podjazdów konkursowych. Fani motoryzacji naprawdę „mieli na czym oko zawiesić”. Od klasycznych Fiatów 125p „podrasowanych”, a w niektórych przypadkach wręcz zbudowanych od podstaw na nowo, po auta najwyższych klas sportowych – Porsche, Lamborghini i Ferrari.
Na starcie stanęło 68 zawodników reprezentujących kluby samochodowe z całej Polski.
W sobotę, w Urzędzie Gminy Korczyna odbyła się narada w której gospodarz Gminy - wójt Jan Zych spotkał się z zaproszonymi gośćmi reprezentującymi Automobilklub Małopolski, słowacką Federację Sportów Samochodowych oraz obserwatorami FIA z Francji i Niemiec. Rozmowy dotyczyły dalszej współpracy między organizatorami zawodów. Wójt zaznaczył, że już od osiemnastu lat Gmina Korczyna aktywnie włącza się w organizację wyścigu, udostępniając zarówno infrastrukturę drogową (m.in. parkingi, na których rozstawiane są boksy) oraz biurową. Podkreślił, że zależy mu na podniesieniu rangi zawodów - takie są oczekiwania zarówno organizatorów jak i zawodników oraz kibiców.
- Gmina Korczyna dołoży starań do podniesienia bezpieczeństwa. Prowadzimy rozmowy z Samorządem Województwa Podkarpackiego, zarządzającym drogą wojewódzką Krosno-Lutcza, na której odbywa się Wyścig. Pewne prace będą niezbędne – na przykład montaż barier ochronnych – powiedział wójt Jan Zych.
Obserwatorzy zauważyli, że Wyścig Górski Prządki-Valvoline jest zorganizowany na wysokim poziomie. Podkreślili troskę organizatorów o bezpieczeństwo, dobre przygotowanie trasy, a także dużą atrakcyjność terenu, na którym prowadzone są zawody. Oficjalne wyniki przeprowadzonych obserwacji przedstawione zostaną za około dwa tygodnie.
18 września, po dwóch podjazdach treningowych rozegrana została (również podzielona na dwa podjazdy) 13 runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Jak relacjonowali organizatorzy w oficjalnym komunikacie prasowym: „W trudnych warunkach najlepiej poradził sobie Daniel Stawiarski ( Mitsubishi Lancer), który okazał się najszybszy w dwóch podjazdach treningowych oraz w dwóch podjazdach wyścigowych, wygrywając 13 Rundę GSMP oraz finałową Rundę Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji. Za nim uplasował się główny konkurent do tytułu Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej samochodów z nadwoziem zamkniętym ( kat. 1) Michał Ratajczyk ( Mitsubishi Lancer). Różnice pomiędzy zawodnikami były minimalne, na koniec dnia Stawiarski wyprzedził Ratajczyka o 0,370 sekundy!”.
Ostatni, finałowy dzień nie przyniósł niestety poprawy pogody. Nie przestraszyło to kibiców, którzy obstawili nie tylko start i metę, ale również całą trasę Wyścigu. Zgodnie z przewidywaniami finał okazał się decydujący dla klasyfikacji generalnej mistrzostw. 14 rundę rozgrywek zwyciężył Michał Ratajczyk. Ostatecznie został on Wicemistrzem Polski w Klasyfikacji Generalnej GSMP kat. 1 sezonu 2021, ustępując palmy pierwszeństwa Danielowi Stawiarskiemu. Brąz trafił do Piotra Parysa.
Wydarzeniu towarzyszyła również przygotowana przez partnera organizatorów – Stowarzyszenie Polska Ekologia degustacja w ramach projektu „Polska Smakuje w naszych regionach”, a także akcja charytatywna Grupy Pokazowej 126 Hooligans.
W niedzielny wieczór, na Sali Widowiskowej Domu Strażaka w Korczynie odbyło się uroczyste podsumowanie imprezy, połączone z wręczeniem zwycięzcom poszczególnych kategorii rozgrywek pucharów. Nagrody wręczał Wójt Gminy Korczyna Jan Zych, zastępca Wójta Gminy Katarzyna Urbanek, Dariusz Sobieraj, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Robert Szelc – prezes Automobilklubu Małopolskiego Krosno oraz reprezentujący sponsorów: Grzegorz Fąfara – przedstawiciel marki Valvoline i Sebastian Bęben – w imieniu właściciela szkoły nauki jazdy Duet.
Wójt Jan Zych, odbierając z rąk współorganizatorów symboliczne klucze do Korczyny, zapewnił, że jak co roku Gmina dołożyła wszelkich starań by zawody odbywały się w dobrej, przyjaznej atmosferze. Podziękował biorącym udział w imprezie zawodnikom oraz kibicom, którym nie straszna była nawet zła pogoda.
Gmina Korczyna, jako partner i współorganizator udostępniła na rzecz Wyścigu zaplecze biurowe, salę w Domu Strażaka, zapewniła też pomoc organizacyjną oraz wsparła wydarzenie środkami finansowymi.
Za pomoc w zabezpieczeniu trasy wyścigu organizatorzy dziękują wszystkim biorącym udział służbom – Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, ratownikom medycznym oraz sędziom i ekipie technicznej.
KLASYFIKACJA GENERALNA ZAWODNIKÓW - LINK
Za udostępnienie części zdjeć w galerii dziękujemy p. Jakubowi Wieczorkowi.