Pandemia wywołała istotne zmiany w naszym codziennym życiu. Specjaliści udzielający wsparcia sygnalizują, że częściej dotyka nas smutek, lęki, negatywne myśli, trudne emocje czy problemy ze snem. Szczególną uwagą należy otoczyć dzieci dla których czas pandemii był okresem separacji z rówieśnikami i otoczeniem. Pojawiły się też nowe problemy, lęki i zagrożenia, z którymi dzieci same sobie nie radzą.
W związku z tym Wójt Gminy Korczyna w porozumieniu z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Korczynie wyszedł z inicjatywą stworzenia na terenie Gminy Korczyna Punktu Pomocy Psychologicznej, w którym dyżur będzie pełnić wykwalifikowany psycholog, udzielający darmowej pomocy mieszkańcom Gminy Korczyna
Mieszkańcy Gminy Korczyna uzyskają pomoc i wsparcie w radzeniu sobie z:
- problemami w życiu osobistym i zawodowym
- sytuacjami kryzysowymi
- trudnymi emocjami
- depresją, przygnębieniem, brakiem motywacji
- lękiem, fobią
- stresem
- trudnościami w relacjach z innymi ludźmi
- problemami wychowawczymi
Osoby, które chcą skorzystać z darmowego wsparcia mogą dzwonić (tel. 13 43 540 37) lub napisać e-mail (ps.gops@korczyna.pl) i umówić się na pierwsze spotkanie konsultacyjne z psychologiem, który będzie pełnił dyżur już od września w Dworku Gen. Szeptyckiego w Korczynie w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury na ul. Spółdzielczej 20, w co drugą sobotę.
Porada psychologiczna to rozmowa, której celem jest doraźna pomoc w radzeniu sobie z problemami. W ramach poradnictwa psychologicznego można uzyskać wsparcie w trudnej sytuacji, otrzymać wskazówki odnośnie możliwych form działania i rozważyć wspólnie z psychologiem najkorzystniejsze rozwiązania.
Porada psychologiczna przyda się szczególnie w sytuacjach, kiedy czujemy, że nie radzimy sobie z pewnymi problemami dotyczącymi naszych emocji czy relacji z innymi. Częstym objawem wskazującym, że warto iść do psychologa jest poczucie, że sytuacja nas przerasta. „Już nie mogę tak dalej”, „nie wiem, co robić”, „nie radzę sobie”, „nie mam siły”. Psycholog nie rozwiąże za nas trudnej sytuacji, ale skorzystanie z jego porady to krok w kierunku pogłębionego zrozumienia siebie i swoich relacji, a w konsekwencji nabycia nowych umiejętności pomocy sobie, które zostaną z nami na całe życie. Oczekiwanie, że problemy miną samoczynnie jest pozornym rozwiązaniem Na dłuższą metę nie przyniesie to ani ulgi, ani poprawy samopoczucia. Może niestety spowodować nawarstwianie się problemów psychicznych.
Jeśli myśl o potrzebie pójścia do psychologa towarzyszy Ci od dłuższego czasu i jawi się jako potencjalny sposób poprawy samopoczucia, jest to z pewnością znak, że jesteś gotowy / gotowa na poradę psychologiczną. O ile każdy z nas jest wyjątkowy, wszyscy mamy jakieś problemy i zmartwienia.
Nie musisz zmagać się z nimi sam / sama, zasięgnij porady specjalisty!