Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel domu ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jego ogrzewania. Ma to na celu stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W przypadku domów wielorodzinnych obowiązek zgłoszenia spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni, właścicielu albo zarządcy budynku. Nowy obowiązek dotyczy także obiektów usługowych.
Jakie źródła ciepła trzeba zgłosić?
Krótko mówiąc: wszystkie. Mimo że w mediach można natknąć się na sformułowanie “spis kopciuchów”, tworzona ewidencja dotyczy każdego sposobu zaopatrywania budynku w ciepło grzewcze, także z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. W formularzu są wymienione wszystkie możliwe źródła ciepła. Trzeba zaznaczyć, które są zainstalowane i eksploatowane oraz podać ich liczbę. W formularzu deklaracji jest również rubryka dotycząca sposobu wykorzystania – do ogrzewania budynku i/lub produkcji ciepłej wody użytkowej.
Należy zgłosić wszystkie źródło ciepła używane w danym domu. Na przykład w sytuacji, gdy w budynku jest wykorzystywanych kilka, np. kominek oraz pompa ciepła zasilana z instalacji fotowoltaicznej, trzeba zaznaczyć odpowiednie pozycje. Mogą to być np. piec, kominek, koza, kuchnia węglowa, kocioł grzewczy, pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna, sieć ciepłownicza itd.
Jak zgłosić źródło ciepła: deklaracja do CEEB
Zgłoszenie źródła ciepła właściciele nieruchomości czy zarządcy mogą zrobić na dwa sposoby:
1) w formie elektronicznej - przez Internet, bezpośrednio do systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), z wykorzystaniem profilu zaufanego, podpisu elektronicznego lub e-dowodu. Żeby zgłosić źródło ciepła drogą elektroniczną, należy wejść na stronę zone.gunb.gov.pl, pobrać formularz zgłoszeniowy i go wypełnić. Następnie należy go podpisać przez profil zaufany lub e-dowód osobisty i wysłać. Składanie deklaracji jest możliwe dla osób posiadających: Konto Epuap, e-dowód lub przy użyciu moje ID, umożliwiające zdalne potwierdzanie tożsamości za pomocą danych z bankowości internetowej: BOŚ BANK, PKO Bank Polski, Bank Pekao, Inteligo, BNP Paribas, Banki Spółdzielcze.
Zachęcamy wszystkich do korzystania z elektronicznego sposobu składania deklaracji.
2) w formie papierowej - do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego dla lokalizacji lokalu/budynku (w przypadku terenu Gminy Korczyna – do Wójta Gminy Korczyna, siedziba: Korczyna ul. Rynek 18a); dane wskazane w deklaracji pisemnej zostaną wprowadzone do bazy CEEB
Osoby niekorzystające z internetu lub nieposiadające tożsamości elektronicznej, mogą wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą albo doręczyć osobiście do tut. urzędu gminy. Formularze można pobrać w urzędzie gminy Korczyna (pok. Nr 1 lub 5), bądź z poniższych załączników.
Formularz A - budynki i lokale mieszkalne
Formularz B - budynki i lokale niemieszkalne
Klauzula RODO – należy dołączyć ją do formularza
Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554) w deklaracji trzeba podać takie informacje jak:
- imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
- adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
- informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
- numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
- adres e-mail (opcjonalnie).
Deklaracja do CEEB: ile czasu na zgłoszenie źródła ciepła
Właściciele domów użytkowanych już przed 1 lipca (a właściwie właściciele źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca) 2021 r., mają 12 miesięcy na zgłoszenie źródła ciepła (wysłania deklaracji do CEEB).
W przypadku domów oddawanych do użytkowania po tej dacie (czyli źródeł ciepła, które zostały zainstalowane i uruchomione po 1 lipca br.), właściciele mają obowiązek zgłoszenia pieca lub kotła w ciągu 14 dni od uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku.
Prawidłowość wprowadzonych danych zostanie zweryfikowana, np. przez kominiarza przeprowadzającego przegląd komina, który potwierdzi to co zostało wskazane w deklaracji, uzupełni o dodatkowe dane lub dokona modyfikacji tych istniejących.
Kary za niezgłoszenie źródła ciepła
Jeśli ktoś nie zgłosi urządzenia, którym ogrzewa swój dom, do ewidencji może otrzymać karę grzywny do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, wielkość grzywny może wzrosnąć do 5 000 zł.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków: co to jest?
Spis kopciuchów to początek tworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dotyczy każdego sposobu zaopatrywania domów w ciepło i ciepłą wodę. Każdy właściciel domu ma obowiązek zgłosić, jakich źródeł ciepła używa. Trzeba złożyć deklarację do CEEB z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i spalania paliw.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) jest elementem Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Co to znaczy? Opracowując informacje o źródłach ciepła używanych na obszarze naszego kraju, można będzie wskazać rejony wciąż zagrożone dużym zanieczyszczeniem powietrza. Przestarzałe technologiczne urządzenia grzewcze emitują do atmosfery duże ilości zanieczyszczeń. Jest to tak zwana niska emisja - bardzo groźna dla naszego zdrowia. Dlatego należy ją zdecydowanie ograniczyć.
Więcej informacji na stronie:
https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq.