Co przekona mieszkańców do jazdy MKS-em? Nowe trasy, tańsze bilety, zniżki na przejazdy, stojaki rowerowe na przystankach, a może darmowy Internet? Pytamy o to mieszkańców Krosna
i okolicznych miejscowości korzystających i niekorzystających z usług krośnieńskiego MKS-u. Prezentujemy ankietę, której wynikiem ma być optymalizacja działalności krośnieńskiego przewoźnika uwzględniająca potrzeby i oczekiwania pasażerów.
Blisko dziesięć tysięcy osób każdego dnia podróżuje miejskimi autobusami, które przejeżdżają w tym czasie ok 5,5 tys. km. Komfort podróżnych i ich bezpieczeństwo są priorytetami miejskiego przewoźnika. Choć to duże liczby, pasażerów może być więcej. Czy względy ekonomiczne i dbałość
o środowisko przekona niezdecydowanych? Może inne czynniki sprawią, że krośnianie i mieszkańcy okolicznych miejscowości przesiądą się do autobusów? Wyniki ankiety mają dać odpowiedź na pytanie: co należałoby zmienić, aby mieszkańcy Krosna i okolic chętniej podróżowali autobusami MKS ?
– Chcemy, aby MKS stał się przewoźnikiem spełniającym kryteria osób, które do tej pory nie podróżowały miejskimi autobusami. Chcemy przekonać tych, którzy omijają MKS szerokim łukiem – mówi Pan Roman Gierlach Prezes Zarządu MKS Krosno. Wiele opinii o miejskiej komunikacji to stereotypy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - dodaje.
W ostatnich latach MKS uzupełnił i wymienił flotę swoich pojazdów. Nie są to już stare i wysłużone autobusy, do których ciężko było wsiąść i które nie były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych czy rodziców podróżujących z wózkami dziecięcymi.
- Niemal wszystkie autobusy MKS są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Prezes - Wszystkie spełniają normy ekologiczne oraz zostały wyposażone w różne udogodnienia, jak np. bezpłatny Internet bezprzewodowy.
Krośnieński MKS stara się także reagować na zmieniające się potrzeby co do przebiegu tras, po których poruszają się autobusy. Powstające osiedla, park handlowy czy nowe tereny pod budownictwo jednorodzinne są włączane w schematy linii autobusowych.
- Kilka z pytań w ankiecie dotyczy tras autobusów – mówi Dorota Nitka z Urzędu Miasta Krosna - Chcemy dowiedzieć się czy wszystkie obszary w mieście są wystarczająco skomunikowane oraz czy przebieg linii jest dla mieszkańców odpowiedni a częstotliwość kursowania spełnia ich oczekiwania.
W ankiecie pozostawiono również miejsce na to, żeby osoba biorąca udział w konsultacjach mogła podzielić się swoją opinią czy pomysłem dotyczącym MKS, o który nie została zapytana w pytaniach zamkniętych.
Anonimowa ankieta, złożona 34 krótkich pytań, dostępna jest przede wszystkim
w Internecie. Jej wypełnienie nie powinno zając więcej niż 10 minut. Wersja drukowana dostępna będzie dla respondentów w Biurach Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Krosna (przy ul. Staszica
i Lwowskiej) oraz w Biurze Obsługi Klienta MPGK przy ul. Fredry. Badanie opinii potrwa do 4.07.2021
Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie. Wspólnie zadbajmy o lepszą jakość życia w naszym mieście.
Ankieta jest dostępna: https://forms.gle/GhdxYBYm2FgdpezQ7