Apelujemy do mieszkańców Gminy Korczyna o zwrócenie uwagi na problem bezdomności zwierząt. Ten problem przez ostatnie kilka lat znacznie nasilił się na terenie naszej gminy. Należy pamiętać, że zwierzęta w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się "bezdomne psy", to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela lub faktycznie porzucone przez bezdusznych opiekunów.
To my przyczyniamy się do wzrostu liczby zwierząt bezdomnych poprzez szereg nieodpowiedzialnych zachowań. Najczęściej spotkanym zaniedbaniem jakie popełniamy jest pozostawianie naszych „czworonogów” bez opieki, odpowiedniego zabezpieczenia oraz wyprowadzanie psów na spacery bez smyczy, co nieraz kończy się zaginięciem psa lub potrąceniem go przez pojazdy. Często obserwuje się zjawisko znudzenia się, po pewnym czasie, wyrośniętych czworonogów, co kończy się ich porzucaniem. Zjawiska te spowodowane są tym, że nie potrafimy wykrzesać z siebie szczypty chęci w znalezieniu im tymczasowej opieki. Bardzo często bagatelizujemy problem rozmnażania swoich zwierząt i „produkowanie” kolejnych pokoleń niechcianych zwierząt, z których tylko bardzo mały procent znajdzie dobre domy.
Jest kilka prostych zasad, z którymi powinien zapoznać się każdy, kto ma lub chce mieć w domu zwierzę. Każdy właściciel psa lub jego opiekun powinien wiedzieć, że jego podstawowym obowiązkiem jest zachowanie bezpieczeństwa i środków ostrożności poprzez niepozostawianie swoich piesków bez stałego nadzoru. Dlatego też prosi się właścicieli psów o przestrzeganie niezbędnych zasad i wytycznych:
1. Osoby utrzymujące psy zobowiązane są do stałego i skutecznego dozoru nad nimi oraz zachowaniem środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla innych ludzi. Pies może przebywać bez smyczy i kagańca tylko na terenie ogrodzonej nieruchomości, bez możliwości jej opuszczenia oraz w sposób wykluczający dostęp osób trzecich. Nieruchomość powinna być odpowiednio oznakowana tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem. W przypadku, kiedy nieruchomość nie posiada ogrodzenia zobowiązuje się właściciela do bezwzględnego trzymania psów na uwięzi. Zabronione jest również trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenia ciała lub cierpienie oraz nie zapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi (łańcucha) nie może być krótsza niż 3m. Wyprowadzanie psa poza teren swojej nieruchomości możliwe jest tylko poprzez wyprowadzenie na uwięzi tj. na smyczy oraz dodatkowo w nałożonym kagańcu w przypadku psów należących do tzw. rasy agresywnej. Wyprowadzanie psa bez smyczy, kończy się różnie, najczęściej zaginięciem zwierzęcia, jego potrąceniem, jego zaatakowaniem przez inne zwierzęta lub nawet człowieka, lub wyłapaniem przez służby działające na zlecenie Gminy Korczyna w wyniku zgłoszeń z informacją o błąkających się zwierzętach. Aby zapobiec powyższym sytuacjom zawsze zakładaj psu obroże i smycz, gdy wychodzisz z nim na spacer. Na wewnętrznej stronie obroży napisz swoje nazwisko i telefon kontaktowy. W przypadku, gdy psiak Ci ucieknie, znajdująca go osoba skontaktuje się z Tobą.
2. Zakazie utrzymywania psa bez odpowiedniego pokarmu (głodzenia) lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla danego gatunku oraz utrzymywania zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania. Zabronione jest również wystawiania zwierzęcia domowego na działania warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu. Właściciel psa ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie np. (buda) chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła słonecznego, umożliwiającego swobodna zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
3. Przypomina się właścicielom o obowiązku systematycznego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie oraz chorobom zakaźnym, a także przeprowadzać odrobaczanie oraz odpchlenie.
4. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku. Obowiązek ten wynika z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Korczyna przyjętego Uchwałą Nr XV/92/19 Rady Gminy Korczyna z dnia 22 października 2019r.
5. Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, Policję lub urząd gminy Korczyna (13 43 540 80 wew. 105).
6. Właściciel lub opiekun psa ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone innym osobom przez zwierzę, a także szkody materialne w tym także za hałas, fetor.
7. Uzyskanie zezwolenia Wójta Gminy Korczyna na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną, zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne jest również obowiązkiem opiekuna lub właściciela.
Właściciel psa, który naruszy w/w nakazy lub zakazy podlega również karze aresztu lub grzywny na podstawie odrębnych postępowań w sprawach o wykroczenia lub przestępstwa. (Policja).
Pamiętajmy o tym, że zwierzę to istota odczuwająca ból tak samo jak i my – nie tylko fizyczny, lecz także psychiczny, w szczególności w przypadku porzucenia, oddawania do schroniska, czy krzywdzenia w jakikolwiek inny sposób.
W przypadku każdego psa czy kota sterylizacja i kastracja ograniczy niekontrolowany proces rozmnażania się naszych zwierząt. Będzie to nasz wkład w ograniczenie zwierzęcego cierpienia i bezdomności. Dlatego też gmina Korczyna zachęca wszystkich właścicieli psów lub kotów do przeprowadzania takich zabiegów poprzez dofinansowanie poniesionych kosztów na ten cel. Zapisy gminnego Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Korczyna na rok 2021, umożliwiają pokrycie 50 % kosztów przeprowadzenia zabiegu sterylizacji lub kastracji w wyznaczonym gabinecie weterynaryjnym.
Gmina Korczyna w ramach ustawowego zadania związanego z opieką nad bezdomnymi zwierzętami realizuje wyznaczone działania ponosząc dość wysokie koszty na ten cel. Roczne wydatkowanie przekracza kwotę 40 tys. zł. Największy nakład finansowy ponoszony jest na schronisko dla bezdomnych zwierząt, bowiem koszt odłowienia i przyjęcia do schroniska jednego bezpańskiego psa lub kotka w bieżącym roku wynosi 1 458,00 zł (brutto) + koszty dojazdu na interwencję.