Bezdomność zwierząt jest bardzo złożonym problemem, a jej przyczyny tkwią często w ludzkim zachowaniu. Przez zmianę swojego postępowania i nastawienia, możemy przyczynić się do zmniejszenia cierpień bezdomnych zwierząt i zminimalizowania tego problemu.
Porzucenie przez właścicieli
To najczęstszy skutek nieprzemyślanych decyzji, nieodpowiedzialnej adopcji, niewiedzy na temat obowiązków związanych z posiadaniem zwierzęcia danej rasy. Ustawa o ochronie zwierząt stanowi, że porzucenie zwierzęcia w szczególności psa lub kota przez ich właściciela lub opiekuna to znęcanie się nad zwierzęciem i uznaje się je za przestępstwo.
Ucieczka zwierzęcia
Jej przyczyny są najróżniejsze, począwszy od zrywania się ze smyczy lub tymczasowej uwięzi, wydostanie się z posesji, a także ucieczka z powodu niefrasobliwości opiekunów. W przypadku braku nadzoru nad psem (przypadki wałęsających się psów w miejscach publicznych) sprawa powinna być kierowana na policję. Zgodnie z § 1 art. 77 Kodeksu Wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany, natomiast zgodnie z zapisem § 2 „ Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”.
Niekontrolowane rozmnażanie
Sterylizacja zwierząt jest najskuteczniejszą formą kontrolowania ich liczebności i najlepszą metodą zapobiegania bezdomności zwierząt. Dlatego też informujemy, że zgodnie z Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt istnieje możliwość uzyskania dofinansowania kosztów przeprowadzenia zabiegów sterylizacji lub kastracji. Gmina Korczyna pokrywa 50% kosztów takiego zabiegu, po uzyskaniu zgody Wójta Gminy Korczyna. Zabieg taki wykonuje gabinet weterynaryjny Anny i Witolda Zygmunt (Krosno, ul. Ks. S. Szpetnara 12).
Przekazywanie do schroniska
Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do obowiązków gminy. Gmina Korczyna posiada umowę ze schroniskiem dla zwierząt „Wesoły Kundelek” w Lesku, do którego trafiają bezdomne psy lub koty. Wyłapywaniem i przewiezieniem do schroniska zajmują się pracownicy tegoż schroniska. Informację o zwierzętach wyłapanych można znaleźć na stronie internetowej Wesołego Kundelka. Chętnych do przygarnięcia lub adopcji zapraszamy na stronę: www.wesolykundelek.pl
Kilka porad dla których los zwierząt nie jest obojętny:
- Bądź odpowiedzialnym właścicielem. Podejmuj przemyślane decyzje w zakresie kupna lub adopcji zwierzęcia.
- Reaguj na wszelkie przejawy naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Jeśli widzisz bezdomnego psa lub kota zgłoś pod numer 134354080 wew.105 (7.30-15.30) lub na policję.
- Dostosuj warunki bytowania zwierzęcia do jego rasy, płci i wieku. Masz również obowiązek wypuszczania psa z kojca. Kojec to nie wybieg dla psa. Rozmiar budy musi być dostosowany do wielkości psa, tak aby pies mógł się w niej ogrzać. Buda musi chronić psa przed mrozem, musi być szczelna oraz ocieplona, a w okresie letnim chronić przed upałami i opadami atmosferycznymi. Zabezpiecz swoją posesję, w taki sposób, aby nie dopuścić do wydostania się psa poza jej granice. Umieść tabliczkę informującą o utrzymywaniu psa na swojej nieruchomości.
- Upewnij się, czy pies ma dostęp do czystej i zdatnej do picia wody (w okresie letnim chłodną wodę, a w zimie wodę z kilkoma kroplami oleju). W chłodne pory roku podawaj psu ciepłe, bardzo tłuste posiłki. Zadbaj o odpowiednią karmę.
- Zapewnij swojemu zwierzęciu znaki identyfikacyjne (czip lub adresówkę), które w znaczny sposób ułatwią odnalezienie jego właściciela.
- Pamiętaj, że psy trzymane na uwięzi, nie mogą przebywać w ten sposób dłużej niż 12 godzin w ciągu doby (łańcuch nie może być krótszy niż 3 metry). Na szyi psa musi znajdować się obroża, a nie łańcuch, gdyż grozi to jego przymarznięciem do skóry.
- Zawsze wyprowadzaj psa na smyczy, a psa rasy niebezpiecznej lub agresywnego na smyczy i kagańcu. Dobrym zwyczajem jest sprzątanie po swoim pupilu, zwłaszcza z miejsc publicznych i ogólnodostępnych. Stosuj się do zakazów wprowadzania psów na wyznaczone miejsca.
- Czuwaj nad obowiązkiem szczepienia przeciwko wściekliźnie (w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez czworonoga 3 miesięcy życia, a następnie nie rzadziej niż 12 miesięcy od ostatniego szczepienia) oraz regularnie odwiedzaj weterynarza.
- Weź pod uwagę, że właściciele psów ponoszą pełną odpowiedzialność za ich zachowanie. Mają obowiązek stałego i skutecznego dozoru nad nimi. Obowiązkiem każdego właściciela jest takie dopilnowanie zwierzęcia, aby było jak najmniej uciążliwe dla otoczenia.
Zwierzęta też mają uczucia i zasługują na godne traktowanie.
Pamiętaj o tym!