Szachowe święto w Korczynie!!!
I Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Korczyna zakończony.
W niedzielę 21.06.2026 do Korczyny przybyli czołowi szachiści regionu. Chociaż na Podkarpaciu odbywa się obecnie Ekstraliga Szachowa z najsilniejszymi polskimi szachistami, nie przeszkodziło to by do naszej miejscowości zawitali jedni z najlepszych graczy województwa. W liczbie 112 zawodników między innymi z Rzeszowa, Sędziszowa Małopolskiego, Brzozowa, Krosna, Rogów i Gorlic doszło do fantastycznych pojedynków na szachownicach. W turnieju nie zabrakło również graczy gminy Korczyna, dla których było to pierwsze takie starcie (16 osób).
W niedzielę 21.06.2026 do Korczyny przybyli czołowi szachiści regionu. Chociaż na Podkarpaciu odbywa się obecnie Ekstraliga Szachowa z najsilniejszymi polskimi szachistami, nie przeszkodziło to by do naszej miejscowości zawitali jedni z najlepszych graczy województwa. W liczbie 112 zawodników między innymi z Rzeszowa, Sędziszowa Małopolskiego, Brzozowa, Krosna, Rogów i Gorlic doszło do fantastycznych pojedynków na szachownicach. W turnieju nie zabrakło również graczy gminy Korczyna, dla których było to pierwsze takie starcie (16 osób).
Zawody otworzył wójt gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek symbolicznym ruchem na pierwszej szachownicy. Rozgrywki przeprowadzono w trzech grupach turniejowych: U10 (do lat 10), U16(do lat 16) oraz OPEN (dorośli). Najliczniejszą grupą była U10 (co niezmiernie cieszy organizatorów) w której wystąpiło 44 graczy. Bardzo silną okazała się grupa OPEN, gdyż pierwszych sześciu zawodników posiada aktualnie ranking FIDE powyżej 2000 ELO.
Nagrody wręczali: wójt gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. A. Fredry Artur Stodolak oraz Dyrektor GOK-u Paweł Fiejdasz.
W grupie U10 zwyciężył Michał Zajdel (Czarny Koń Rogi), drugi był Joachim Świder (Kornuty Gorlice) a trzeci - Mistrz Polski do lat 7 Artur Zych. Trzy osoby wypełniło normę na V kategorię PZSzach. Należy również zauważyć rewelacyjną postawę Antoniego Korony z Korczyny, który w klasyfikacji do lat 8 zajął pierwsze miejsce.
Nagrody wręczali: wójt gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. A. Fredry Artur Stodolak oraz Dyrektor GOK-u Paweł Fiejdasz.
Wyniki końcowe można zobaczyć: I Międzynarodowy Turniej o Puchar Wójta Gminy Korczyna - grupa C: https://www.chessarbiter.com/.../ti_2487/results.html...
W grupie U16 zwyciężył Michał Gwizdak z Szachownicy Rzeszów przed Darią Kretowicz z Kornuty Gorlice i Samuelem Baj z Uranii Krosno. Wyniki końcowe można zobaczyć tutaj: grupa B:
W grupie OPEN gdzie wrażeń było najwięcej zwyciężył: Mateusz Skomiał Dwie Wieże Kraków, drugie miejsce zajął Mateusz Bobula TSZ Skoczek Sędziszów Młp., a trzeci był Dawid Futyma OZ Rzeszów.
W tej kategorii doszło w ostatniej rundzie do pojedynku o Puchar dla najlepszego zawodnika gminy Korczyna pomiędzy Witoldem Deptuchem a Łukaszem Koroną reprezentującym klub Hetman Wielki Korczyna. Z pojedynku zwycięsko wyszedł Łukasz i otrzymał statuetkę z rąk wójta gminy Korczyna Grzegorza Półchłopka. Wyniki końcowe można zobaczyć: I Międzynarodowy Turniej o Puchar Wójta Gminy Korczyna - grupa A
https://www.chessarbiter.com/.../ti_2485/results.html...
Organizatorem Turnieju była gmina Korczyna, Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Korczynie, Klub Szachowy Hetman Wielki Korczyna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie.
https://www.chessarbiter.com/.../ti_2485/results.html...
Organizatorem Turnieju była gmina Korczyna, Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Korczynie, Klub Szachowy Hetman Wielki Korczyna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie.
Wszystkim uczestnikom życzymy samych sukcesów w następnych turniejach i zapraszamy ponownie.
Tekst: Wojciech Guzik


