XIII Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Korczynie
W dniu 13 czerwca 2026 roku w Domu Kultury w Węglówce odbył się XIII Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Korczynie. Celem Zjazdu było podsumowanie działalności oddziału gminnego w latach 2021 – 2026 i dokonanie wyboru nowych władz. Zjazd otworzył dh Zbigniew Jakubik - prezes ustępującego Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Korczynie, który także powitał delegatów, przedstawicieli do nowego zarządu i zaproszonych gości.
Swoją obecnością Zjazd zaszczycili:
Dh Józef Tucki – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Krośnie,
Pan Grzegorz Półchłopek - wójt gminy Korczyna,
Pan bryg. Piotr Szydło – Naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP w Krośnie,
Pan nadbryg. w st. spocz. Bogdan Kuliga,
Pani Katarzyna Urbanek – zastępca wójta gminy Korczyna,
Pani Aneta Wilusz - Gierlach – skarbnik gminy Korczyna,
Pan Paweł Fiejdasz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie,
Dh Adam Paradysz – członek Prezydium ZOP ZOSP RP w Krośnie,
Pan Mateusz Kowalski – sołtys sołectwa Węglówka,
Ks. Stanisław Pawul – Proboszcz Parafii w Węglówce.
Pani Danuta Typrowicz – Przewodnicząca KGW w Węglówce
Wprowadzono sztandar miejscowej OSP, odtworzono Hymn Związku OSP RP „Rycerze Floriana” a także minutą ciszy uczczono pamięć strażaków, którzy w mijającej kadencji odeszli „na wieczną służbę”. Następnie dokonano wyboru przewodniczącego Zjazdu, którym został dh Roman Prugar i sekretarza Zjazdu – dh Elżbietę Rajchel. Zjazd powołał też prezydium i wybrał komisje zjazdowe – mandatową, wyborczą, uchwał i wniosków oraz skrutacyjną. Przyjęto też porządek i regulamin Zjazdu. Następnie dh Roman Prugar poprowadził uroczyste wręczenie odznaczeń, wyróżnień i podziękowań. Za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali – srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - dh Tomasz Słowik z OSP w Iskrzyni, brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - Koło Gospodyń Wiejskich w Węglówce a także dh Alicja Burek z OSP w Korczynie i dh Szymon Ekiert z OSP w Iskrzyni. W uznaniu za wzorową działalność, zaangażowanie i godną postawę społeczną odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali - Boczar Daniel z OSP w Iskrzyni oraz Burek Kinga, Rzeszutek Adrian i Wojnar Wojciech z OSP w Korczynie. Odznaczenia wręczył dh Józef Tucki w asyście dh Adama Paradysza.
Z kolei, w uznaniu za wzorową i aktywną działalność w młodzieżowej drużynie pożarniczej ochotniczej straży pożarnej srebrną odznaką „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza” odznaczony został dh Bartłomiej Pawłowski z OSP w Korczynie – Spornem a dekoracji dokonał dh Zbigniew Jakubik w asyście dh Mieczysława Białasa.
W dowód uznania i podziękowania za wieloletnią służbę „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” wójt gminy Korczyna pan Grzegorz Półchłopek, w imieniu władz samorządowych gminy Korczyna wręczył okolicznościowe statuetki druhom: Zbigniewowi Baranowi, Stanisławowi Kruszelnickiemu, Adamowi Paradyszowi i Kazimierzowi Wiluszowi - wszyscy z OSP w Węglówce.
Podniosłym momentem tej części uroczystości było podziękowanie druhnie i druhom, którzy zakończyli działalność w strukturach oddziału gminnego a pełnili swoje funkcje przez wiele kadencji. W imieniu ustępujących władz oddziału gminnego słowa podziękowania i wdzięczności wyraził dh Zbigniew Jakubik do druhów Stanisława Hajnasa, Stanisława Kruszelnickiego, Andrzeja Radzika, Janusza Wąchały. Szczególne podziękowania skierował do dh Elżbiety Rajchel, która przez 20 lat pełniła funkcję sekretarza ZOG ZOSP RP w Korczynie i dh Jana Wawrzkowicza, który z kolei 25 lat pełnił funkcję skarbnika ZOG ZOSP RP w Korczynie. Druhnie i Druhom, upominki i okolicznościowe dyplomy wręczyli prezes dh Zbigniew Jakubik, wiceprezesi dh Roman Prugar, dh Adam Paradysz, dh Mieczysław Białas, komendant gminny Związku OSP RP dh Piotr Przybyłowski, sekretarz dh Elżbieta Rajchel i skrarbnik dh Jan Wawrzkowicz.
Następnie uczestnicy Zjazdu wysłuchali sprawozdań z działalności zarządu oddziału gminnego, które przedstawili: prezes dh Zbigniew Jakubik, komendant gminny Związku OSP RP dh Piotr Przybyłowski i skarbnik dh Jan Wawrzkowicz. Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Oddziału Gminnego złożył przewodniczący Stanisław Kruszelnicki. Dodatkowo wójt gminy Korczyna pan Grzegorz Półchłopek przedstawił informację dotyczącą działań samorządu gminnego w zakresie funkcjonowania jednostek OSP.
Delegaci na Zjazd jednomyślnie udzieli absolutorium ustępującemu Zarządowi Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Korczynie, zatwierdzili skład nowego zarządu i wybrali Komisję Rewizyjną Oddziału Gminnego i delegatów na Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Krośnie. W przerwie obrad Zjazdu odbyło się pierwsze posiedzenie nowego zarządu, który ukonstytuował się następująco:
Prezes – Roman Prugar
Wiceprezes – Zbigniew Jakubik
Wiceprezes – Adam Paradysz
Wiceprezes – Skarbnik – Mieczysław Białas
Sekretarz – Szymon Rysz
Komendant Gminny – Piotr Przybyłowski
Członek Prezydium – Grzegorz Półchłopek
Członek Prezydium – Leon Wilczyński
Członek Prezydium – Przemysław Szklarski
Członek Prezydium – Bogdan Kiełbasa
Członek Prezydium – Henryk Dziadosz
Członek Prezydium – Wiesław Łuksa
Członek - Krauz Stanisław
Członek – Wojciech Wulw
Członek – Jarosław Balawajder
Członek – Mariusz Balawajder
Członek – Daniel Jórasz
Członek – Ryszard Menet
Członek – Mateusz Urbanek
Członek – Bogdan Cynar
Członek – Mateusz Kowalski
Zarząd wybrał na swoich przedstawicieli do zarządu oddziału powiatowego dh Zbigniewa Jakubika i dh Piotra Przybyłowskiego. Komisja Rewizyjna Oddziału Gminnego ukonstytuowała się następująco:
Przewodniczący – Szymon Ekiert
Wiceprzewodniczący – Piotr Makiel
Sekretarz – Stanisław Pudło
Zjazd wybrał też delegatów na Zjazd oddziału powiatowego dh Zbigniewa Jakubika, dh Adama Paradysza i dh Mieczysława Białasa.
Zjazd podjął 6 uchwał, w tym uchwałę dt. Programu działania Oddziału Gminnego Związku OSP RP wKorczynie na lata 2026 – 2031.
Zaproszeni goście, podczas swoich wystąpień skierowali do strażaków ochotników wiele ciepłych słów, podkreślając efekty ich pracy i gratulując wielu osiągnięć. Dziękowali też za aktywność na wielu płaszczyznach strażackiej służby. Życzyli zdrowia i satysfakcji ze służby „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
Na koniec głos zabrał prezes nowego zarządu oddziału gminnego dh Roman Prugar, który
podziękował za wybór i obdarzenie zaufaniem oraz pogratulował wszystkim wybranym do pełnienia funkcji. Podziękował także swojemu poprzednikowi dh Zbigniewowi Jakubikowi za Jego wysiłek i wspólną pracę w poprzedniej kadencji. Podziękował też wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania Zjazdu oddziału gminnego pod względem merytorycznym, technicznym, kwatermistrzowskim i reprezentacyjnym a więc pocztowi sztandarowemu OSP w Węglówce, pani Elżbiecie Rajchel, druhom Zbigniewowi Jakubikowi, Mieczysławowi Białasowi, Adamowi Paradyszowi, Zarządowi OSP w Węglówce z prezesem zarządu dh Mateuszem Kowalskim i naczelnikiem JOT dh Henrykiem Dziadoszem na czele, wójtowi gminy Korczyna - panu Grzegorzowi Półchłopkowi, Dyrektorowi GOK w Korczynie – panu Pawłowi Fiejdaszowi, Paniom z KGW w Węglówce z przewodniczącą panią Danutą Typrowicz na czele. Następnie wyprowadzono Sztandar OSP w Węglówce z sali obrad a prezes zarządu zamknął obrady XIII Zjazdu Oddziału Gminnego Związku OSP RP.