Nowe drzewa i krzewy wzbogacą florę Podkarpacia
Nasze województwo od lat stawia na zrównoważony rozwój, dbanie o środowisko naturalne i wspieranie lokalnych ekosystemów. Po raz kolejny realizujemy działania w ramach Kampanii informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”, której jednym z kluczowych zadań jest sadzenie drzew i krzewów miododajnych.
W 2024 roku, przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz regionalnymi związkami pszczelarzy przekazano 5 700 sadzonek.
Od 2015 roku na działania w ramach kampanii przeznaczono ok. 850 tysięcy złotych, co pozwoliło na zakupienie i wprowadzenie do środowiska ponad 60 tysięcy roślin miododajnych.
Rośliny miododajne to nie tylko ozdoba naszych krajobrazów. To przede wszystkim wsparcie dla pszczół, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a tym samym w produkcji żywności. Dbałość o te pożyteczne owady to dbałość o naszą przyszłość, o zdrową i różnorodną przyrodę.
Wspólne sadzenie drzew miododajnych to przede wszystkim, wyraz naszej odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.
Na obszarze gminy Korczyna, sukcesywnie przybywa drzew miododajnych.
W roku bieżącym, Gmina Korczyna, otrzymała po 10 szt. sadzonek drzew gatunek lipa, klon jawor oraz klon pospolity, w ramach kontynuacji projektu pn. „Sadzenie drzew miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”, który organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Te młode drzewa zostały tym razem posadzone w Korczynie, na działce o nr ewid. 1380/35 (przy tzw. starej cegielni). Należy zwrócić uwagę jak ważną rolę ogrywają drzewa w naszym krajobrazie, gdyż zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Stanowią dom dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Drzewa te będą swoistym "pomnikiem przyrody", poprawią krajobraz i stan środowiska naturalnego, a także będą wspaniałą edukacją dla potomnych.
Przedsięwzięcie ma za zadanie przyczynić się m.in. do poprawy bioróżnorodności w województwie podkarpackim i wpłynąć na wzrost pożytków dla pszczół i innych owadów zapylających. Sadzenie drzew miododajnych przyczyni się do stworzenia i poprawy warunków bytowania pszczół i owadów zapylających, które są fundamentem naszego ekosystemu. Bez ich zapylania rośliny nie mają jak kwitnąć i wydawać plonów. Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do indywidualnego dbania o pożytki dla pszczół, poprzez wsiewki roślin miododajnych w ogrodach przydomowych.