1 sierpnia o godzinie 17:00 w Dworze Szeptyckich w Korczynie miał miejsce zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie oraz Dom Dzienny Senior-Wigor w Korczynie uroczysty apel ku pamięci Powstańców Warszawskich.
Na sygnał uruchomionych syren alarmowych, apel rozpoczął się minutą ciszy. Przybyłych na uroczystość gości powitała dyrektor GOK Aleksandra Prugar. Wszystkim zebranym podziękowała za poświęcenie wolnego czasu na to, by oddać hołd bohaterskim żołnierzom Powstania.
Podczas spotkania uczestnicy usłyszeli wiersze K.K. Baczyńskiego w wykonaniu uczestniczki Dziennego Domu Senior-Wigor Kazimiery Półchłopek i kierownik Domu Marty Haręzgi, utwór „Deszcz jesienny” zaśpiewany i zagrany na skrzypcach przez uczestniczkę zajęć muzycznych GOK Zuzannę Ekiert oraz piosenki patriotyczne i powstańcze wykonane przez Seniorów.
Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości było odczytanie przez seniorkę panią Marię Półchłopek listu skierowanego do korczyńskich Seniorów przez uczestniczkę Powstania – panią Ewę Ponińską-Konopacką. Historię listu przedstawiła Marta Haręzga:
- Seniorzy uczestniczyli w akcji wysyłania kartek do Powstańców. Nie wiedzieliśmy, do kogo trafią nasze kartki. Z wielkim zaskoczeniem otrzymaliśmy od pani Ewy odpowiedź, w której opisała swoje obecne życie na emigracji, w Kanadzie – powiedziała kierownik Dziennego Domu Senior-Wigor.
Wykonawcom utworów akompaniował na pianinie Krzysztof Wojnar, instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie.
Wójt Gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek przedstawił powstańczy biogram autorki listu Ewy Ponińskiej-Konopackiej – łączniczki „Ewy”. Sylwetka młodej bojowniczki o Polskę jest bardzo ciekawa – córka hrabiego Ponińskiego, dyplomaty II RP, rozdzielona z przebywającym w 1939 roku na placówce ojcem i z zesłaną przez Sowietów do Gułagu matką w wieku kilkunastu lat związała się z ruchem oporu, najpierw jako harcerka, później – żołnierz Armii Krajowej. Przez współtowarzyszy walki uznawana była za jedną z najdzielniejszych bojowniczek. Po wojnie pozostała na emigracji.
Wójt zapewnił, że społeczeństwo Gminy Korczyna pamiętać będzie o bohaterach walki o Polskę. Podziękował za przekazywanie pamięci o naszej historii organizatorom wydarzenia – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Korczynie oraz Dziennemu Domowi Senior-Wigor w Korczynie. Zaznaczył, że korczyńscy Seniorzy są strażnikami pamięci.
W wydarzeniu uczestniczyli licznie zebrani mieszkańcy Gminy Korczyna, członkowie organizacji kulturalnych i społecznych, strażacy OSP Korczyna, zastępca Wójta Gminy Korczyna Katarzyna Urbanek oraz radni Rady Gminy Korczyna z przewodniczącym RG Władysławem Pelczarem na czele.