Od lat zapisują historię swoich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – dh Tadeusz Wojnar, dh Józef Wulw i dh Zbigniew Jakubik opowiedzieli o trudnej i wymagającej ogromnego zaangażowania pracy kronikarza.
Spotkanie w korczyńskim Gminnym Ośrodku Kultury – Dworze Szeptyckich odbyło się 17 maja. Gości w imieniu organizatorów wydarzenia – Wójta Gminy Korczyna Grzegorza Półchłopka i Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Korczynie reprezentowanego przez dha prezesa Zbigniewa Jakubika i dha komendanta gminnego Romana Prugara przywitał inspektor ds. promocji i informacji Paweł Gromadzki.
Wydarzenie rozpoczęło się prezentacją filmu przygotowanego przez Urząd Gminy w Korczynie wraz z wszystkimi jednostkami OSP działającymi na terenie Gminy Korczyna. Film obejrzeć można na profilu Facebook Gminy . Dokumentuje on bieżącą działalność i zakupy w jednostkach w roku 2023.
Następnie druhowie-kronikarze przedstawili swoją pracę na rzecz jednostek i lokalnej społeczności. Dh Tadeusz Wojnar jest kronikarzem jednostki OSP Korczyna-Sporne, dh Józef Wulw – OSP Iskrzynia, a dh Zbigniew Jakubik – OSP Korczyna. Każdy z prelegentów zaprezentował inne spojrzenie na sprawowanie funkcji, słuchacze usłyszeli o sposobach prowadzenia kroniki, szczegółach, na które należy zwracać uwagę, poznali również skróconą historię jednostek.
Należy zaznaczyć, że kroniki to nie tylko zapis bieżącej działalności straży pożarnych, ale też dokument z dziejów całych miejscowości, czy gminy. Zapisywane są tam wszystkie ważne wydarzenia, mające wpływ na lokalną społeczność.
Na zakończenie spotkania głos zabrał Wójt Gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek. Podziękował prelegentom za zaangażowanie i serce włożone w prowadzenie kronik, wyraził nadzieję, że ich praca będzie kontynuowana w kolejnych latach. Wójt zapewnił również o dalszym systematycznym wsparciu Ochotniczych Straży Pożarnych przez Gminę. Kronikarze otrzymali z rąk Wójta bukiety kwiatów.
Podczas spotkania goście mieli okazję zapoznać się z kronikami jednostek – szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się tomy najstarsze, mające dziś znaczną wartość historyczną.