Prawie 80 kierowców z Polski, Czech, Austrii, Włoch, Francji i Finlandii zgłosiło się do 21. Wyścigu Górskiego Prządki, który odbędzie się w dniach 24 – 26 maja w Korczynie k. Krosna. Zawodnicy, którzy pojawią się na Podkarpaciu, będą zdobywać punkty aż w 5 klasyfikacjach
Organizowane przez Automobilklub Małopolski Krosno zawody po raz kolejny znalazły się na prestiżowej liście wyścigów FIA IHC (Międzynarodowy Puchar FIA w Wyścigach Górskich), będą drugą rundą cyklu. Na zlokalizowanym na Rynku w Korczynie starcie pojawią się także kierowcy klasyfikowani w innych międzynarodowych serialach: FIA CEZ (Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej), FIA CEZ HIST (Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej Aut Historycznych) i MMSR PAV – Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji w Wyścigach Górskich. Wyścig Górski Prządki to także 3 i 4 Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski,
Marcin Fiejdasz, Dyrektor Zawodów: Po raz kolejny Korczyna stanie się areną dużych, międzynarodowych zawodów. Organizacja tak dużej imprezy, z tyloma klasyfikacjami, jest z jednej strony zaszczytem, z drugiej stawia przed nami szereg wyzwań. Trasa z Korczyny do Czarnorzek jest corocznie modernizowana; dzięki współpracy z samorządami na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, pojawiły się m.in. nowe, podwójne bariery energochłonne; to niezbędne przy organizacji zawodów tak wysokiego szczebla. Trzeba także pamiętać, że bariery służą przez cały rok (szczególnie w zimie) wszystkim użytkownikom Drogi Wojewódzkiej 991. Bezpieczeństwo zawodników i kibiców, dla których wyznaczyliśmy specjalne strefy w najciekawszych, dostępnych miejscach na trasie, jest dla nas priorytetem. W realizację wyścigu zaangażowanych jest w 158 osób: m.in. sędziów i wolontariuszy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno i innych zaprzyjaźnionych automobilklubów, dziesiątki strażaków, ratownicy, lekarze czy pracownicy ochrony. Po latach wróciliśmy do „starej” trasy o długości 4540 m - ostatnio była krótsza o ponad 700 metrów. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, na trasie pozostanie szykana, której szczegółową lokalizację rok temu wskazali sami kierowcy najszybszych aut w wyścigu – tzw. formuł.
Zawodnicy w wyścigach górskich dzieleni są na dwie główne kategorie: Kat. 1 to auta z nadwoziem zamkniętym, Kat. 2 to auta wyścigowe z nadwoziem otwartym (tzw. formuły). W Kat. 1 dodatkowe podziały to podział na grupy i klasy.
Po pierwszych dwóch Rundach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, rozgrywanych nietypowo – na torze wyścigowym w Miedzianej Górze, na czele klasyfikacji generalnej Kat. 1 znajdują się: 1. Michał Ratajczyk (Auto Moto Klub Limanowa, Mitsubishi Lancer), 2. Grzegorz Rożalski (Automobilklub Rzemieślnik, Mitsubishi Lancer), 3. Paweł Żeromiński (Automobilklub Rzemieślnik), od swojego rajdowego debiutu w 2007 wierny Subaru Legacy.
Jak takie zawody wyglądają z perspektywy gospodarza terenu?
Grzegorz Półchłopek, Wójt Gminy Korczyna: Cieszę się, że już po raz dwudziesty pierwszy Gmina Korczyna stanie się areną sportowych zmagań dla zawodników z Polski i zagranicy. Jako gospodarze tego wyjątkowego miejsca postaramy się przyjąć sportowców oraz kibiców gościnnie i serdecznie. Mam nadzieję, że na trasie wyścigu nie braknie sportowych emocji i wszyscy, którzy spędzą z nami ten weekend docenią wyjątkowe położenie naszej Gminy oraz najwyższy poziom organizacji wydarzenia odbywającego się w tym roku również na szczeblu europejskim.
Wszystkich zainteresowanych sportami motorowymi zapraszam w dniach 25 i 26 maja do Korczyny i Czarnorzek, a zawodnikom biorącym udział w 21. Wyścigu Górskim „Prządki” życzę pomyślnej i satysfakcjonującej rywalizacji.
21. Wyścig Górski Prządki został objęty Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.
Więcej szczegółów znaleźć można na oficjalnej stronie zawodów, wyniki na żywo będzie można śledzić na stronie www.wyniki-online.pl .