W dniu 15 stycznia w Gminie Korczyna odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. O oficjalnej części uroczystości informowaliśmy w materiale pod linkiem. Druga część wydarzenia miała miejsce w Dworze Szeptyckich – Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie, w którym na zaproszenie Wójta Gminy Korczyna prof. Elżbieta Rączy, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej o/Rzeszów oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego wygłosiła prelekcję pt. „Skomplikowane stosunki polsko-żydowskie”.
Podczas wykładu uczestnicy wysłuchali historii napisanych przez trudną okupacyjną rzeczywistość. Profesor Rączy przedstawiła kilka wybranych przykładów postaw wśród Polaków wobec ich żydowskich sąsiadów. Jak zaznaczyła, nigdy nie podejmie się oceny tychże postaw.
- Kto nie przeżył sytuacji, w której zagrożone jest życie najbliższych osób, a w takiej właśnie sytuacji byli Polacy udzielający Żydom pomocy nigdy nie zrozumie motywów postępowania tych osób – powiedziała prof. Rączy.
Prelegentka przypomniała, że na mocy „prawodawstwa” niemieckiego, karą śmierci zagrożona była nie tylko bezpośrednia pomoc udzielana Żydom, ale też nieujawnienie informacji o osobach tej pomocy udzielających. Odpowiedzialność rozszerzona została na wszystkich najbliższych. Jak wspomniała prof. Elżbieta Rączy, niezwykle trudne, wręcz niemożliwe jest oszacowanie liczby osób udzielających Żydom pomocy, schronienia, żywności. Nieco łatwiej oszacować liczbę denuncjatorów – osoby te były sądzone przez wymiar sprawiedliwości po II wojnie światowej.
Wójt Gminy Korczyna Jan Zych podziękował prelegentce za wygłoszony wykład i obecność podczas uroczystości gminnych.
W wydarzeniu uczestniczyli również: zastępca Wójta Gminy Korczyna Katarzyna Urbanek, radni Rady Gminy Korczyna z przewodniczącym Adamem Paradyszem, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Wojciech Tomkiewicz, który pełnił rolę gospodarza wydarzenia, a także zainteresowani tematem mieszkańcy naszej Gminy.