Syrena strażacka to jeden z niewielu sposobów komunikacji, szybszy od social mediów. Jej wycie zawsze oznacza coś konkretnego. Różne rodzaje emitowanych przez syrenę strażacką sygnałów mogą przekazywać różne wiadomości do odbiorców. Niemal zawsze jest to jednak informacja dla służb lub ostrzeżenie o zagrożeniu, dlatego warto wiedzieć, jak reagować na tego typu sygnały.
- 3 sygnały syreny strażackiej – kilkunastosekundowe trzy następujące po sobie sygnały zwykle oznaczają alarm bojowy, czyli konieczność wyruszenia na akcję ratunkową przez strażaków.
- Sygnał syreny alarmowej 3-minutowy modulowany – tak długi sygnał przerywany zwykle stanowi ostrzeżenie dla okolicznej ludności i połączony jest ze specjalnym komunikatem powtarzanym w środkach masowego przekazu. Komunikat taki powinien zaczynać się od słów: “Uwaga! Uwaga! Uwaga!”. W takiej sytuacji należy zachować spokój i postępować zgodnie z zaleceniami służb.
- Trzyminutowy sygnał ciągły służy z kolei do odwoływania alarmu o zagrożeniu.
Wycie syreny strażackiej zazwyczaj oznacza, że w pobliżu wydarzyło się coś niepokojącego. Dla strażaków jest to sygnał, że powinni zostać w gotowości lub wyruszyć do akcji.
Dla okolicznych mieszkańców lub przechodniów powinno to z kolei oznaczać, by zachować szczególną ostrożność. Jeżeli usłyszysz dźwięk 3-minutowy modulowany syreny alarmowej, włącz radio lub telewizor na lokalną stację, słuchaj komunikatów o zagrożeniu i postępuj zgodnie z poleceniami. sprawdź miejsca pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia, poinformuj ich o niebezpieczeństwie.
Szczegółowe informacje zostały umieszczone na stronie internetowej gminy pod linkiem: