Przypominamy Mieszkańcom, że od czerwca 2018 roku na terenie naszego województwa obowiązuje przyjęta przez Sejmik Województwa Podkarpackiego tzw. „uchwała antysmogowa” dla województwa podkarpackiego.
Tekst uchwały dostępny pod adresem: https://bip.podkarpackie.pl/index.php/informacja-o-srodowisku/ochrona-powietrza/4055-uchwala-antysmogowa-dla-wojewodztwa-podkarpackiego
Regulacja ta wprowadziła na terenie województwa podkarpackiego okresy przejściowe na wymianę starych, wysokoemisyjnych kotłów c.o. W efekcie jej działania do końca roku 2027 w województwie nie powinny funkcjonować kotły na paliwa stałe, niespełniające standardów emisyjnych tzw. 5 klasy.
Uchwała antysmogowa nakłada obowiązek wymiany starych, pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno (poniżej 3 lub 4 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012) w następujących terminach:
- Do 1 stycznia 2022 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub instalacji nie posiadających tabliczki znamionowej,
- Do 1 stycznia 2024 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
- Do 1 stycznia 2026 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji,
- Do 1 stycznia 2028 r. w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
- Nie ma obowiązku wymiany w przypadku kotła na węgiel lub drewno spełniającego wymagania klasy 5,
- W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń, takich jak: kominki, „kozy”, piece kaflowe od 1 stycznia 2023 r. będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu.
Ustalając termin, w którym będziemy zobowiązani do wymiany kotła, robimy to w odniesieniu do dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej tj. 2 czerwca 2018r. Na tej podstawie określamy w okresach przejściowych czy kocioł jest do wymiany czy jeszcze nie.
Przykładowo: kocioł bezklasowy w dniu 2 czerwca 2018r. miał 10 lat, w związku z powyższym należało go wymienić do 1 stycznia 2022r. Natomiast jeżeli kocioł bezklasowy miał w dniu 2 czerwca 2018r. 9 lat należy go wymienić w terminie do 1 stycznia 2024r.
Co to są wymagania ekoprojektu?
Wymagania ekoprojektu zostały przyjęte jednolicie dla całej Unii Europejskiej i wprowadzają dla kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń minimalne wymagania emisji pyłu, tlenku węgla, organicznych zanieczyszczeń gazowych oraz tlenków azotu, a także normy efektywności energetycznej. Dzięki temu urządzenia grzewcze zmniejszają zużycie paliwa i powodują niewielką emisję zanieczyszczeń. Wymagania ekoprojektu dla kotłów:
- Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015r. w sprawie wykonywania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.
Link do rozporządzenia: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015R1189&from=CS
- Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.
Link do rozporządzenia: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32015R1185
Dlatego przy zakupie kotła, pieca lub kominka zawsze należy się upewnić u sprzedawcy lub producenta, czy urządzenie posiada certyfikat i spełnienia wymagania ekoprojektu.
W „uchwale antysmogowej” zawarto również zapisy dotyczące opału. Od czerwca 2018 roku we wszystkich instalacjach wskazanych w uchwale zakazuje się stosowania:
- węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- paliw o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12%,
- biomasy stałej, której wilgotność przekracza 20%.
Przy zakupie opału należy każdorazowo żądać od sprzedawcy przekazania kopii świadectwa jakości paliwa wprowadzonego ustawą o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Na jej mocy sprzedawca paliwa stałego ma obowiązek przekazania klientowi kopii świadectwa potwierdzonej za zgodność z oryginałem. Świadectwo jakości węgla powinno zawierać m.in. rzeczywiste wartości parametrów dla sprzedawanej partii paliwa oraz ich porównanie z wartościami określonymi w obowiązujących przepisach prawa. Dzięki temu nabywca ma pewność, jakiej jakości paliwo otrzymuje. Na świadectwie powinna również widnieć data jego wystawienia i podpis osoby reprezentującej przedsiębiorcę.
KONTROLE KOTŁÓW C.O.
Kolejnym aktem prawnym regulującym omawiana tematykę jest przyjęty uchwałą Nr XXVII /463/20 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 28 września 2020r. „Program ochrony powietrza dla strefy podkarpackiej z uwagi na stwierdzone przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 i poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM 2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu oraz Plan Działań Krótkoterminowych”. Na jego mocy gminy mają obowiązek prowadzenia corocznych działań kontrolnych gospodarstw domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów w kotłach i piecach oraz przestrzegania zapisów „uchwały antysmogowej”.
Dlatego też informujemy Mieszkańców, że szczególnie w sezonie grzewczym, przeprowadzane będą przez upoważnionych przez Wójta Gminy Korczyna pracowników kontrole.
Na podstawie art. 379 ust. 6 Prawa ochrony środowiska kontrolowana osoba fizyczna obowiązana jest umożliwić przeprowadzenie kontroli instalacji bez wcześniejszego powiadomienia. Zgodnie natomiast z art. 225 §1 Kodeksu karnego, kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej do jej pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Kontrola będzie odbywała się w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika. Osoba kontrolująca ma prawo wejścia na teren nieruchomości, przeprowadzenia badań lub pomiarów, może również żądać pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywać i przesłuchiwać osoby. Podczas kontroli upoważnieni pracownicy będą mogli wykonać dokumentację fotograficzną. W trakcie kontroli sprawdzane będą źródła ogrzewania w budynku, pomieszczenie kotłowni, skład opału, jakość paliwa, przedłożyć należy również dokumenty takie jak:
- certyfikat jakości stosowanego paliwa,
- dokumentację techniczną urządzenia,
- instrukcję użytkowania,
- certyfikaty, które potwierdzają spełnienie wymaganych poziomów sprawności i emisji.
Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządzany będzie protokół.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, właściciel budynku będzie zobowiązany do ich usunięcia i poddany powtórnej kontroli. Naruszający przepisy antysmogowe muszą liczyć się z mandatem do 500 zł lub grzywną do 5.000 zł oraz kosztami prowadzonych w tej sprawie postępowań.