12 września w domu odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Kultury Wsi Podkarpackiej. Placówka będzie się mieściła w rodzinnym domu Stanisława Pigonia – profesora uniwersyteckiego, rektora Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, historyka literatury, badacza zajmującego się życiem i twórczością Adama Mickiewicza.
Dom rodzinny Pigoniów znajduje się w górze miejscowości, obecnie przy ulicy Górskiej. Gospodarstwo składa się z dwóch budynków – mieszkalnego i gospodarczego. Dom mieści dwie izby, sień, stajnię (obecnie murowaną, niegdyś, jak pozostała część budynku – drewnianą) oraz komorę. Do chałupy już w latach dorosłości Stanisława Pigonia dobudowano pomieszczenie będące swego rodzaju pracownią – „gabinetem”, a zarazem sypialnią wypoczywającego w rodzinnej miejscowości Profesora. Niezwykła prostota budynku jest dowodem wielkiego ubóstwa, w którym wychowywał się przyszły uczony. Mimo galicyjskiej nędzy, która towarzyszyła dzieciństwu Stanisława Pigonia zawsze spędzał tu okres wakacyjny, darząc ciepłymi uczuciami rodzinny sad, piękno krajobrazu, doceniając upór i poświęcenie mieszkańców wsi.
Obiekt – zarówno dom jak i obejście został z pieczołowitością wyremontowany. Niemało potrzeba było środków finansowych, równie dużo zaangażowania i zrozumienia konieczności przeprowadzenia niezbędnych inwestycji. Historię obiektu przedstawił uczestnikom wydarzenia kanclerz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych Franciszek Tereszkiewicz.
Zaczęło się od zakupu „Pigoniówki” z rąk prywatnych przez ówczesną Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie w 2010 roku. O możliwości zakupu poinformowała władze uczelni pochodząca z Komborni ówczesna studentka Angelika Menet (obecnie Winiarska), w swojej karierze naukowej zajmująca się Profesorem z Komborni. Budynek był w bardzo złym stanie technicznym. Na szczęście kolejni rektorzy krośnieńskiej uczelni wyższej - prof. dr hab. Janusz Gruchała, prof. dr hab. Grzegorz Przebinda oraz dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. Państwowej Akademii Nauk Stosowanych z ogromnym zaangażowaniem wspierali powstanie tego wyjątkowego miejsca. Na rzecz obiektu zostały przekazane sąsiadujące z gospodarstwem działki rolne. Darczyńcami była Agencja Nieruchomości Rolnych kierowana ówcześnie przez Jerzego Borcza oraz Gmina Korczyna, za co podziękował Wójtowi Gminy Janowi Zychowi rektor PANS Zbigniew Barabasz. Remont „Pigoniówki” sfinansowany został w całości ze środków uczelni.
Wójt Jan Zych podkreślił, że powstanie placówki to wielka radość dla wszystkich mieszkańców naszej Gminy. Wyraził nadzieję, że obiekt stanie się kolejną atrakcją turystyczna, a także ośrodkiem, z którego promieniowała będzie myśl wielkiego komborskiego rodaka. Złożył podziękowania i list gratulacyjny na ręce rektora Zbigniewa Barabasza.
Podczas wydarzenia goście wysłuchali referatów okolicznościowych dotyczących życia i twórczości profesora Stanisława Pigonia wygłoszonych przez prof. Bogusława Doparta, prof. Janusza Gruchałę i prof. Kazimierza Sikorę.
W uroczystym otwarciu placówki uczestniczyli m.in. Senator RP Alicja Zając, Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Wójt Gminy Korczyna Jan Zych, Sołtys Wsi Kombornia Jan Wawrzkowicz.
Organizatorem wydarzenia była Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.
Kontakt: domrodzinny@pans.krosno.pl, tel. 134375525
Relacja fotograficzna z Otwarcia Centrum Kultury Wsi Podkarpacia „Pigoniówka”
Centrum Kultury Wsi Podkarpacia „Pigoniówka” – zdjęcia zabudowy rodzinnej
Fot. Jacek Wnuk Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.