17 marca na sali widowiskowej Domu Strażaka w Korczynie odbyło się uroczyste spotkanie jubileuszowe redakcji i współpracowników gminnego miesięcznika informacyjnego „Prządki”. Wzięli w nim udział zaproszeni goście – Wójt Gminy Korczyna Jan Zych, zastępca Wójta Gminy Korczyna Katarzyna Urbanek, przewodniczący Rady Gminy Adam Paradysz i radni Rady Gminy Korczyna, sekretarz Urzędu Gminy Korczyna Wioletta Prajzner, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy Korczyna, przedstawiciele Zarządu Gminnego ZOSP RP w Korczynie i jednostek OSP działających na terenie Gminy, sołtysi, dyrektorzy szkół podstawowych, Przedszkola Samorządowego i Żłobka Gminnego w Korczynie przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich, właściciele i prezesi placówek handlowych umożliwiających kolportaż czasopisma oraz redaktorzy i współpracownicy czasopisma.
Gości przywitał redaktor naczelny „Prządek” Paweł Gromadzki, cytując pierwsze słowa, opublikowane przed dwudziestu lat w pierwszym numerze miesięcznika.
„Chcemy, aby nasze pismo urzeczywistniało prawo obywateli gminy do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej. Będziemy chcieli atakować problemy, a nie ludzi. Chcemy łączyć, a nie dzielić. Pragniemy naszym pismem promować gminę Korczyna, której uroki krajobrazowe czy przyrodnicze są niezwykłe. Zespół redakcyjny, działający wyłącznie na zasadzie pracy społecznej tworzy się i jest nadal otwarty dla tych, którzy mają „smykałkę dziennikarską” oraz – co najważniejsze – coś istotnego do przekazania.”
- Te słowa są wciąż aktualne – podkreślił redaktor naczelny. - Jestem niezwykle wzruszony, ale też i onieśmielony dzisiejszą obecnością wśród nas autorów, którzy stworzyli pierwszy numer naszego czasopisma. Byli to: Renata Pelczar, Jan Białas, Jan Stachyrak, Tomasz Okoniewski, Marian Pelczar i Stanisław Szostak. W kolejnym numerze dołączył do nich Sławomir Pelczar, który przez dwadzieścia lat niestrudzenie prowadził nas przez meandry lokalnej historii właścicieli Korczyny. Zespół redakcyjny w tym kształcie kierowany był przez trzynaście lat przez Tadeusza Wojnara.
Poproszeni o zabranie głosu zostali goście pamietający założenie miesięcznika i wydanie pierwszego numeru. Wójt Gminy Korczyna Jan Zych przypomniał historyczne spotkanie, na którym zapadła decyzja o kształcie przyszłej gazety.
- Miał to być miesięcznik skierowany do mieszkańców, poruszający ważne, bieżące sprawy lokalne, ale też propagujący wiedzę o przyrodzie, historii i kulturze Gminy – powiedział Wójt.
Swoje wspomnienia i przemyślenia związane z miesięcznikiem przedstawili także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Wojciech Tomkiewicz, Władysław Pelczar – radny Gminy Korczyna, a w momencie założenia „Prządek” przewodniczący Rady Gminy, Jan Białas – jeden z założycieli pisma oraz Tadeusz Wojnar – wieloletni stały współpracownik redakcji. Podczas wystąpień przypomniano sylwetki obecnych i byłych twórców czasopisma, którzy przez szereg lat nadawali mu kształt i charakter.
- Wszystkim tym ludziom, poświęcającym bezinteresownie swój czas, swój talent i wiedzę należy się szacunek i wdzięczność – podkreślił Paweł Gromadzki.
Goście mieli okazję obejrzeć podczas jubileuszu wystawę fotograficzną artystów-fotografów działających na terenie naszej Gminy – Tomasza Okoniewskiego, Łukasza Obucha, Sławomira Lenarta i Krzysztofa Kasperkowicza. Cieszące się ogromnym zainteresowaniem fotografie wystawione zostały po uroczystości w Urzędzie Gminy Korczyna i w Gminnej Bibliotece Publicznej.
Wydarzeniu towarzyszył koncert zespołu Slavia Dixie Jazz Band, działającego przy Białobrzeskim Domu Kultury w Krośnie. Muzycy wykonali piosenki z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, utrzymane w radosnym swingującym rytmie. Wokalistka zespołu Beata Oliwa otrzymała z rąk redaktora naczelnego „Prządek” podziękowania za uroczy występ oraz kwiaty.
Na ręce redaktora naczelnego podziękowanie za długoletnią dobrą współpracę złożyła w imieniu pracowników i uczestników Dziennego Domu Senior-Wigor w Korczynie Marta Haręzga, kierownik placówki.
Niespodzianką dla gości był ufundowany przez Wójta Gminy Korczyna tort z fajerwerkami.
Po części oficjalnej uroczystości goście podpisali się na tablicy, która za kolejne dwadzieścia lat będzie cenną pamiątką redakcji i całej lokalnej społeczności.
Organizacja imprezy nie byłaby możliwa bez życzliwego wsparcia i pomocy udzielonej przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Korczynie.