Po niemal dwudziestu latach pracy, w grudniu ubiegłego roku ukazała się książka „Poczet właścicieli Korczyny” autorstwa dr. Sławomira Pelczara, mieszkańca Korczyny, stałego współpracownika gminnego miesięcznika „Prządki”. To właśnie w gminnym czasopiśmie ukazywały się kolejne odcinki „Pocztu…”, przybliżające sylwetki dawnych właścicieli miejscowości. Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie zorganizował 17 lutego spotkanie promocyjne, na którym autor opowiedział słuchaczom historię powstania publikacji, a także nakreślił portrety kilku bohaterów opracowania.
W 2003 roku Sławomir Pelczar – ówczesny absolwent historii i student prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim wszedł w skład pierwszego zespołu redagującego nowopowstały gminny miesięcznik „Prządki”.
- Do współpracy zachęcił mnie wójt Jan Zych, który zwrócił uwagę na konieczność zainteresowania czytelników lokalną historią – opowiada Sławomir Pelczar. – Długo myślałem nad tematyką moich artykułów. Którejś nocy, do blisko czwartej nad ranem wspominałem sylwetki znanych mi właścicieli Korczyny, mojej rodzinnej miejscowości. Naliczyłem ich około siedemnastu – śmieje się autor.
- Później, w toku badań udało mi się odnaleźć kolejne, niemal już zapomniane postacie, ostatniego z właścicieli znalazłem już w trakcie wydawania książki. Lista może być jeszcze niepełna! – zaznacza Sławomir Pelczar.
W czasie pracy nad książką, w 2010 r. autor obronił pracę doktorską pt. „Władysław Odonic, książę wielkopolski (1208-1239)”.
Kolejne odcinki „Pocztu…” omawiane były w trakcie zebrań redakcji. Sławomir Pelczar podkreśla, że ówczesny redaktor naczelny pisma, Tadeusz Wojnar nie tylko wspierał jego pracę, ale też od początku przepowiadał wydanie książki, będącej podsumowaniem aktualnej wiedzy o właścicielach miejscowości.
W drugiej części spotkania historyk opowiedział o kilku postaciach opisanych w książce.
- Korczyna miała szczęście do dobrych właścicieli – zaznaczył. – Wśród nich znajdowały się postacie wybitne, jak na przykład Mikołaj Kamieniecki, pierwszy dożywotni hetman koronny, czy też Seweryn Boner, bankier królewski. Ludzie ci, bardzo wpływowi i zamożni dbali o rozwój zamku korczyńskiego oraz przynależnych do niego wsi.
Duża część wydanej pracy poświęcona jest sylwetce generała broni Stanisława Szeptyckiego, ostatniego właściciela miejscowości. Sławomir Pelczar po krótce przybliżył historię konfliktu generała z Marszałkiem Józefem Piłsudskim.
- Różniło ich wszystko. Marszałek był socjalistą, rewolucjonistą, bojownikiem z caratem. Generał, pochodzący z zamożnej rodziny ziemiańskiej uczęszczał do szkół, również wojskowych, a później robił karierę w wojsku austriackim – zauważa Sławomir Pelczar. – Wkład Szeptyckiego w odzyskanie niepodległości i późniejsze utrwalenie granicy, zwłaszcza na Śląsku, jest nie do przecenienia, zasługuje na pamięć potomnych. Niestety, wciąż mówi się o tej postaci zbyt mało.
Nieoczekiwanie okazało się, że w spotkaniu z autorem wzięło udział trzech panów, którzy to będąc dziećmi uczestniczyli w ostatniej ziemskiej drodze Generała. Stanisław Szeptycki zmarł w roku 1950 w swym domu i pochowany został na korczyńskim cmentarzu parafialnym.
Wójt Gminy Korczyna Jan Zych podziękował autorowi za dwadzieścia lat nieustannej współpracy. Wyraził nadzieję, że Sławomir Pelczar kontynuował będzie pracę badawczą i pisarską, w dalszym ciągu przybliżając rodakom na łamach gminnego czasopisma losy ich małej ojczyzny.
- Tematów nie brakuje. O niektórych rozmawialiśmy na spotkaniu, które odbyliśmy z autorem kilka tygodni temu. Mamy już na przyszłość pewne plany – zaznaczył wójt.
Autor wraz z podziękowaniem otrzymał zestaw upominków oraz kwiaty. Na zakończenie każdy z uczestników wydarzenia odebrać mógł egzemplarz książki, a autor chętnie podpisywał osobiste dedykacje dla przyszłych czytelników.
Spotkanie poprowadził Wojciech Tomkiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie.
Wydanie książki było możliwe dzięki wsparciu finansowemu – dotacji pozyskanej przez Gminę Korczyna ze środków Czarnorzecko-Strzyżowskiej Lokalnej Grupy Działania.
„Poczet właścicieli Korczyny” jest dostępny dla czytelników w bibliotekach na terenie Gminy Korczyna. Książkę można również otrzymać w Urzędzie Gminy Korczyna po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (13 43 540 80 wew. 129, insp. ds. promocji i informacji Paweł Gromadzki). Ilość egzemplarzy ograniczona. Urząd Gminy NIE PROWADZI WYSYŁKI KSIĄŻKI.