Kamienna warownia wznosi się na Górze Zamkowej na granicy Korczyny i Odrzykonia (gmina Wojaszówka). Jest to najcenniejszy zabytek architektury na terenie gminy i jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów w Polsce południowo-wschodniej. W części korczyńskiej zamku (w całości udostępnionej zwiedzającym) mieści się Muzeum Zamkowe. Według legend pierwsza warownia miała stanąć w miejscu dzisiejszych ruin jeszcze za czasów słowiańskich. Drewniany gród, bądź miejsce umocnione być może powiązane było z pobliskim cmentarzyskiem kurhanowym położonym ok. kilometr w stronę wschodnią od zamku. Gródek, według podań miał być zniszczony przez najazd tatarski w XIII wieku. Wokół zamku malowniczo wkomponowanego w skały narosło wiele podań i legend ludowych. Do najsłynniejszych należą te o Prządkach – kasztelankach zaklętych w kamień, Złotym Łańcuchu, którym opasany był zamek w czasie największej świetności, czy też o karliczce Kasi, duchu malutkiej dwórki jednej z właścicielek warowni.
Potężna kamieniecka warownia leży na dawnym szlaku handlowym łączącym Polskę
z Węgrami. Powstała za czasów Kazimierza Wielkiego i w 1348 roku, jak podają źródła, stanowiła własność królewską. Pod koniec XIV w. Władysław Jagiełło przekazał zamek swemu rycerzowi Klemensowi z Moskorzewa za męstwo w wojnie z Krzyżakami. Od tego rycerza - pana na Kamieńcu - wziął swój początek ród Kamienieckich. Gotycki zamek wzniesiony na samym szczycie wzgórza (obecnie zamek górny) został rozbudowany w połowie XV w. - dobudowano wówczas część położoną nieco niżej, tzw. zamek dolny.
W 1530 roku borykający się z kłopotami finansowymi Kamienieccy sprzedali tę część rezydencji Sewerynowi Bonerowi, głównemu bankierowi Zygmunta I. Z czasem, jako wiano, stała się ona własnością Firlejów. Zamek górny pozostał w rękach Kamienieckich do 1601 r., kiedy to nabyli go Skotniccy. Te dwa rody (Skotniccy i Firlejowie) nie potrafiły żyć ze sobą w zgodzie. Spór o mur graniczny, studnię, kaplicę i pola uprawne trwał przez wiele lat, aż… zakończył go ślub Mikołaja Firleja z Zofią Skotnicką. Po latach nasz znakomity komediopisarz Aleksander Fredro wykorzystał wątki sąsiedzkich potyczek do napisania „Zemsty” - rody stały się bohaterami literackimi, a mur graniczny istnieje do dziś jako turystyczna atrakcja. Rok 1842 przynosi publikację poematu Seweryna Goszczyńskiego „Król zamczyska”. Romantyczna wizja ruin Kamieńca przedstawiona w utworze, ma swe źródło w bezpośrednich wrażeniach poety, który goszcząc we dworze Jabłonowskich odwiedził Kamieniec. Na zamku spotkał ekscentrycznego rezydenta ruin – Machnickiego, którego uczynił później tytułowym bohaterem poematu. Od roku 1995 zamek dzierżawiony jest przez osobę prywatną, która prowadzi działające na zamku Muzeum Zamkowe i podejmuje starania o poprawę stanu ruin, licznie odwiedzanych przez turystów z Polski i zagranicy.
Zwiedzanie zamku w okresie letnim codziennie, w okresie jesienno-zimowym dla grup zorganizowanych po uprzednim kontakcie.
Wstęp płatny. Telefon: 788-837-412.
Strona internetowa: www.zamekkamieniec.iq.pl .
Koordynaty: 21.78691864013672, 49.74243613356833